گزیده ای از اقدامات مهم ستاد کنترل کرونا در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

1-تشکیل کارگروه تشخیص بیماری: بیشتر از یک ماه است که کارگروه تولید کیت تشخیص بیماری در دانشگاه فردوسی مشهد می کوشد تا با فناوری های مولکولی و بیوشیمیایی، روش های جدید آسان، سریع و ارزان تری برای تشخیص این بیماری ابداع نماید.

2-تشکیل کارگروه تحلیل علمی آمار و اطلاعات مرتبط با بیماری: دانشگاه فردوسی مشهد با توجه به ظرفیت علمی بالا در حوزه های مختلف، اقداماتی جهت مستند سازی و مدیریت گرداوری و تحلیل آمارها و اطلاعات مربوط به بیماری و ارایه گزارش‌های علمی آغاز نموده است و آمادگی خود را نیز برای تقبل رسمی این مسئولیت به استانداری خراسان رضوی اعلام نموده است.

3-تشکیل کارگروه تولید و بهینه سازی مواد ضدعفونی کننده: 5 واحد فناور مستقر در مرکز رشد واحد های فناور دانشگاه فردوسی مشهد با استفاده از فورمولاسیون های معتبر استاندارد و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی مبادرت به تولید مواد ضد عفونی کننده سطوح و دست نموده اند. علاوه بر این اقداماتی در راستای تولید الکل از ملاس نیز با محوریت دانشکده مهندسی دانشگاه آغاز شده و ادامه دارد.

4-تشکیل کارگروه آینده پژوهی: نظر به اینکه مسئله و بحران ناشی از بیماری کرونا دارای ابعاد گسترده ای بوده و تبعات آن در آینده نزدیک و دور متوجه استان و کشور خواهد بود لذا کمیته آینده پژوهشی بحران کرونا در دانشگاه تشکیل شده و آمادگی دانشگاه برای تقبل مسئولیت رسمی آن در سطح استان به استانداری خراسان رضوی اعلام شده است.

5-مشاوره تلفنی روانشناسی به شهروندان: دانشگاه فردوسی مشهد با همراهی همکاران هیأت علمی، دانشجویان دکتری و دانش آموختگان روانشناسی و مشاوره دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد، اقدام به راه اندازی مرکز پاسخگویی تلفنی جهت ارائه خدمات روانشناسی و  مشاوره تلفنی رایگان به شهروندان عزیز نموده است.

6-مشارکت در پایش سلامت شهروندان: دانشگاه فردوسی مشهد در راستای مسئولیت پذیری اجتماعی خویش و حضور پررنگ در جامعه، با همراهی  دانشکده کشاورزی و همکاری خانواده دانشگاه (جمعی از کارکنان، اعضای هیأت علمی، دانشجویان و روحانیون) با کارکنان خستگی ناپذیر شبکه بهداشت و درمان کلانشهر مشهد در قالب طرح پایش سلامت شهروندان مشهدی همیاری دارد. 

7-حضور اعضای هیأت علمی دانشگاه در رسانه: اعضای هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد بسته به تخصص خود از طریق مصاحبه با رسانه های مختلف شهروندان را نسبت به مخاطرات و تبعات گوناگون این بیماری آگاه نموده اند.

8-آگاهی رسانی درون سازمانی: خانواده 30 هزار نفری دانشگاه فردوسی مشهد متشکل از دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه به شکل لحظه ای و حتی قبل از شیوع این بیماری در کشور از آخرین اخبار، رویداد ها و مراقبت های لازم در راستای کنترل بیماری از طریق شبکه های اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد و وبگاه دانشگاه آگاه می شوند.

9-تولید ماسک به همت تشکل های دانشجویی: کارگاه تولید ماسک توسط دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد واقع درسالن تشکل های مسجد حضرت زهرا (س) ایجاد شده و دانشجویان داوطلبانه در این مهم شرکت دارند.

10-ضدعفونی اماکن عمومی ورزشی و دانشجویی: با توجه به هشدارهای ستاد سلامت وزارت عتف ضمن اعلام تعطیلی کلیه اماکن و سالن‌های ورزشی دانشگاه و فعالیت‌های ورزشی شامل کلاس‌های آموزشی، تفریحی، تمرینات فوق‌برنامه ورزشی، مسابقات قهرمانی دانشجویان منطقه ۹، مسابقات جشنواره کارکنان و اعضاء هیأت علمی دانشگاه اماکن ورزشی و سالن‌های ورزشی دانشگاه شستشوی کامل و ضدعفونی گردید.

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه