گزارش فعلیت های هفته پژوهش مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی دانشگاه

ارسال شده در تاریخ :

مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی به عنوان پشتیبان فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه، همواره از هفته پژوهش به عنوان یک فرصت برای معرفی و ارائه خدمات به جامعه مخاطبان خود استفاده می‌کند. در ادامه طی گزارشی اجمالی به بخشی از ویژه برنامه‌های هفته پژوهش که در آذر 98 در کتابخانه برگزار شده، اشاره شده است.

نمایشگاه‌ها :

نمایشگاه هفته پژوهش: در این نمایشگاه که از 19 لغایت 23 آذر ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های مشهد برگزار شد،  مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی همچون سال‌های پیش با یک غرفه حضور فعال داشت و نسبت به معرفی و نمایش خدمات کتابخانه‌ای اقدام گردید.

98100801

شانزدهمین نمایشگاه کتاب‌های تخصصی انگلیسی، فارسی و عربی :

این نمایشگاه از 23 لغایت 27 آذر ماه در محل سالن ورودی کتابخانه مرکزی برگزار گردید و جدید ترین کتابهای منتشره (سال 2017 به بعد ) توسط انتشارات تخصصی شامل ، Blackwell ، Wiley و CRC press  به نمایشگاه آورده شد، نظر به اینکه بازدید و خرید از شانزدهمین نمایشگاه کتابهای انگلیسی، عربی و فارسی برای دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگران و علاقه مندان آزاد بود لذا علاوه بر اساتید، دانشجویان و کتابخانه های دانشگاه فردوسی مراجعانی از سراسر استان برای بازدید و خرید از این نمایشگاه مراجعه و منابع مورد نیاز خود را تهیه کردند،

در این نمایشگاه 850 عنوان کتاب به زبان عربی، 1100 عنوان به زبان فارسی و 6770 عنوان  به زبان انگلیسی شامل موضوعات، فنی و مهندسی، علوم پایه، دامپزشکی، علوم انسانی و روانشناسی ارائه گردید.

کتاب‌های خارجی ارائه شده در نمایشگاه با ارز آزاد محاسبه، ولی برای کتاب‌های انگلیسی و عربی 40 درصد و برای کتاب‌های فارسی 20 درصد تخفیف لحاظ گردید.

98100802

98100803

سخنرانی علمی  

سخنرانی با عنوان "چالش‌ها و مشکلات پژوهش در رشته علم اطلاعات و دانش شناسی"  در روز شنبه 23 آذر ماه توسط خانم دکتر زهرا رضازاده ارائه گردید. شرکت در این سخنرانی علمی که برگرفته از پایان نامه دکتری خانم رضازاده بود، برای عموم علاقه مندان آزاد بود. این سخنرانی از ساعت 12 الی 14 در محل اتاق شورای کتابخانه مرکزی برگزار شد.

98100804

بازدیدها

روز چهارشنبه 20 آذر هیاتی دانشگاهی از کشور بنگلادش که به منظور ارتباطات فرهنگی به دانشگاه مراجعه کرده بودند از مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی بازدید بعمل آوردند . بازدید کنندگان کتابخانه مرکزی و خدمات آن را فراتر از حد انتظار ارزیابی کردند. در این بازدید خانم فاطمه هراتیان کارشناس مسئول آموزش و ارتباطات بازدید کنندگان را همراهی کرد.

98100805

افتتاح مرکز مشاوره اطلاعاتی

مرکز اطلاع‌رسانی و کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی در راستای فعالیت‌ها و خدمات آموزشی و پژوهشی خود اقدام به ارائه خدمتی جدید با عنوان " مشاوره اطلاعاتی در امور پژوهشی" نموده است، تا بتواند دانشجویان تحصیلات تکمیلی و محققان را در تمامی مراحل فرایند پژوهشی آنان از انتخاب موضوع، آشنایی با ساختارها و استفاده از ابزارهای پژوهشی مختلف تا انتخاب مجله و یا چگونگی انتشار نتایج پژوهشی ایشان یاری نماید، در همین ارتباط سامانه ای در وب سایت کتابخانه طراحی شده است تا کاربران علاقه مند بر اساس نیاز اطلاعاتی  خود بتوانند از کارشناسان ارشد کتابخانه وقت گرفته و جهت مشاوره در ساعت معین مراجعه کنند.

98100807

کارگاه‌های آموزشی

در این هفته کارگاه‌های آموزشی متنوعی برنامه ریزی و برگزار شد که خلاصه آن در جدول ذیل ذکر شده است

98100808

98100810

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه