رونمایی از کتاب تاریخ بیهق به تصحیح عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

مراسم رونمایی از تصحیح کتاب تاریخ بیهق نوشته ابوالحسن بیهقی با حضور دکتر محمد جعفر یاحقی عضو فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر سلمان ساکت مصحح کتاب تاریخ بیهق و عضو هیأت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد، مسئولان، فرهیختگان و پژوهشگران حوزه تاریخ و ادب در سبزوار برگزار شد.

در این مراسم دکتر محمدجعفر یاحقی گفت: سبزوار از گذشته دور سرزمین ادبیات، تاریخ، فرهنگ و تمدن بوده و مفاخر بسیاری را در دامان خود پرورده است. سبزوار شهر دانش، ادبیات و نثر فارسی نام دارد و همانطور که شاهنامه فردوسی نمونه اعلای نظم فارسی است، تاریخ بیهقی نیز الگوی شایسته‌ای از نثر اعلای فارسی به حساب می‌آید.

وی افزود: کتاب تاریخ بیهق تنها به توضیح جنگ و شرارت‌های تحمیلی در این منطقه محدود نمی شود بلکه به تمام مسائل فرهنگی، اجتماعی، مردم‌شناسی واقتصادی این منطقه اشاره دارد.

عضو فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: کتاب تاریخ بیهق مورد توجه بسیاری از اندیشمندان در زمینه جامعیت جغرافیای تاریخی و محلی است و با اطلاعات ارزشمندی که در زمینه های گوناگون دارد، برای تاریخ بیهق ماندگار شده است.

همچنین در این مراسم دکتر سلمان ساکت، مصحح کتاب تاریخ بیهق گفت: تاریخ بیهق از زمره آثار نفیس رسیده به جامعه ادبیات ایران است که در تاریخ و فرهنگ ما مشابه آن پیدا نمی شود. تاریخ بیهق ازآثار منحصر به فرد تاریخ های محلی است و بر خلاف دیگر تاریخ های محلی، این اثر به حوزه های مختلف علوم اشاره دارد. جامعیت، گستردگی و پیوستگی اطلاعات در تاریخ بیهق نهفته است بطوری که نمی‌توان این کتاب را در هیچکدام از دسته بندی های تاریخ های محلی  قرار داد.

وی افزود: ابوالحسن بیهقی بیش از ۸۰ کتاب در زمینه های مختلف دارد که از آن ها حدود پنج یا شش اثر به دست ما رسیده است و بخش زیادی از آثار وی در گذر زمان از بین رفته است.

دکتر ساکت گفت: بیهقی، شناسنامه بیهق را با نگارش کتاب تاریخ بیهق به یادگار گذاشته و همچون شناسنامه ای اصیل از هویت منطقه خراسان می باشد، پس شایسته است در تقویم رسمی کشور ۱۰ مرداد ماه به عنوان سالروز تولد این حکیم و ادیب مشهور نامگذاری شود.

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه