رونمایی از دستگاه فرماسیون باتری های اسیدی در پژوهشکده هوا خورشید دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مراسم رونمایی از دستگاه فرماسیون باتری های سرب اسیدی با فن آوری IGBT با حضور سردار سرتیپ پاسدار سید مهدی فرحی جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، مهندس سید مصطفی هاشمی گلپایگانی مدیرعامل سازمان توسعه منابع انرژی و دکتر جواد انفرادی رئیس پژوهشکده هوا خورشید دانشگاه فردوسی مشهد در روز پنجشنبه ۷ بهمن ماه ۱۴۰۰ برگزار شد.

دکتر جواد انفرادی رئیس پژوهشکده هوا خورشید در این مراسم گفت: دستگاه فرماسیون باتری جهت شارژ و دشارژ باتری های سربی اسیدی بوده که قبلا نمونه های آن جهت خطوط تولید باتری از خارج از کشور خریداری می شد.

دکتر انفرادی افزود: این دستگاه شامل 6 یونیت 20 کیلوواتی بوده که هر یونیت آن به صورت مجزا قابلیت شارژ و دشارژ 3 الی 20 عدد باتری 12 ولتی را دارند.

وی تصریح کرد: استفاده از اینورتر متصل به شبکه با ظرفیت 40 کیلووات، یکی از قسمت های منحصر به فرد در این دستگاه به شمار می آید که قادر است در زمان هایی که ولتاژ لینک DC افزایش می یابد انرژی را از باتری ها به شبکه انتقال دهد. علاوه بر این واسط کاربری طراحی شده برای این دستگاه امکان اعمال هر نوع برنامه فرماسیون برای انواع باتری های تولیدی را فراهم می آورد.

رئیس پژوهشکده هوا خورشید خاطرنشان کرد: در طراحی اینورتر متصل به شبکه این دستگاه همه استاندارد های اتصال به شبکه توزیع رعایت شده و از جمله مشخصات فنی آن می توان به THD پایین جریان تزریقی به شبکه و راندمان بالا اشاره نمود. بر خلاف دستگاه های فرماسیون تریستوری (SCR)، جریان شارژ و دشارژ باتری دارای حداقل ریپل بوده که این موضوع از افزایش سریع دمای باتری جلوگیری کرده و سبب کاهش زمان شارژ باتری ها در فرآیند فرماسیون خواهد شد.

شایان ذکر است این دستگاه به سفارش کارخانه صبا باتری در مدت زمان 18 ماه در پژوهشکده هوا خورشید دانشگاه فردوسی مشهد طراحی و ساخته شده است.

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه