سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه توسط رئیس نهاد رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد به مناسبت وحدت حوزه و دانشگاه

ارسال شده در تاریخ :

وحدت حوزه و دانشگاه یک ابتکار عمل از امام راحل بود. هدف امام ره از این وحدت، قرب الهی است که جامعه حوزوی و دانشگاهی در کنار هم به این مهم برسند و این مهم با وحدت هدف و ارمان ها حاصل میشود

علم بدون تزکیه ناقص است

باید این دو بال حوزه و دانشگاه باهم باشند تا به تعالی برسیم

هدف دشمن از ابتدا تفرقه بین حوزه و دانشگاه بود که امام راحل جلوی این را گرفتند.

نه تمام علم در دانشگاه است و نه تمام معنویت در حوزه، باید با این وحدت هدف بر اساس نظرات امام راحل راه تعالی ایجاد گردد.

اختلافات در بین  حوزه و دانشگاه نباید به سطح جامعه کشیده شود بلکه حل آن در محل کرسی های ازاد اندیشی که رهبری عزیز بیان میکنند میباشد.

بهترین نمود وحدت عملی حوزه و دانشگاه در پیروزی انقلاب و بیرون کردن طاغوت با رهبری امام راحل بود، دانشگاه امروز محل معنویات است البته مشکلاتی هست باید حل گردد.

شب های قدر در دانشگاه فردوسی و مراسم اعتکاف، مناسبت های مذهبی و حضور جوانان در این برنامه ها نباید نادیده گرفته شود.

دشمن میخواهد دانشگاه را فاسد نشان دهد و حوزه را از دانشگاه دور کند. اما این وحدت در علم و عمل باعث ایجاد معنویت می شود

ازجمله اقدامات مفید در دانشگاه تاسیس دفاتر نهاد رهبری است، که پدر معنوی برای جوانان دانشجو، اساتید و کارکنان است.

شهدای دانشگاهی اعم از اساتید و دانشجویان برترین افتخار دانشگاه ها هستند، شهید تهرانی مقدم پدر علم موشکی نمونه بارز رویش در دانشگاه های ماست.

شهید والامقام حججی با شهادتش ازمقام سربازی حضرت اقا به مقام سرداری رسید بدون رسانه دنیا را تکان داد و قلب ها برایش تپید.

شهید مجید شهریاری از جمله خروجی های موفق دانشگاه است که به نقل از همسر ایشان گریه های شبانه این شهید در نماز شب باعث رسیدن به اوج مقام شهادت در دنیا شد.

حجت الاسلام حسینی مطلق ادامه داد:عزیزان من دانشگاه محل فساد نیست، این نظریه دشمن است، دانشگاه پر از نمونه های تعالی معونیت، شهادت و پیشرفت علم است، علمی که در خدمت پیشرفت های ایران اسلامی است، البته باید مشکلات را حل کنیم

و حوزه بهترین کمک کننده به دانشگاه هاست.

مدیریت آینده کشور باید از نخبگان حوزه و دانشگاه باشد و این نگاه به آینده در بیانات رهبری عزیز به خوبی مبین است و بارها تاکید کرده اند.

دشمن با روزمرگی و جلب توجه به حوادث غیر مهم به دنبال دور کردن نخبگان از این وحدت است. اختلاف بین حوزه و دانشگاه باعث ناامیدی جامعه می شود. نمونه های موفق وحدت حوزه و دانشگاه بعد انقلاب  که محصول این وحدت است از جمله دانشگاه امام صادق علیه السلام، موسسه علمی پژوهشی امام خمینی ره در قم و... میباشد.

ودر انتها دو‌نکته عرض می نمایم که دغدغه مهمی برای بنده است، یکی از مشک لات امروز ما بحث ازدواج جوانان ها است و جامعه انتظار دارد این مشکل توسط حوزه و دانشگاه حل شود، باید برای این مهم همه تلاش را انجام بدهیم تا فساد را به حداقل و آرامش را به خانواده ها برگردانیم.

فرهنگ فیلم سازی امروز و نمایش زندگی اشرافی اثرات بسیار بدی در جامعه امروز ما گذاشته است.

انتظار مردم از حوزه و دانشگاه نگاه و کمک در قالب طرح و ایده برای حل مشکلات خانواده های محروم و حاشیه شهر مشهد است.

نخبگان جامعه باید به کمک خانواده های حاشیه شهر مشهد بروند.

در بازدید چند روز اخیر از حاشیه شهر خانواده هایی برای نیاز اولیه خود در تنگنا بوده اند حتی برای یک تکه نان. این وظیفه ی امروز ماست که برای حل مشکلات حاشیه شهر اقدام جدی کنیم. این یک وظیفه ی عمومی و شرعی برای ماست که به فکر همشهریان خود باشیم.

تشکر می کنم از نماینده محترم ولی فقیه حضرت ایت الله علم الهدی که نگاه ویژه به دانشگاه و دانشگاهیان دارند.

98092202

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه