حضور دکتر احد ضابط سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد در دیدار تولیت آستان قدس رضوی با دانشگاهیان

ارسال شده در تاریخ :

روز چهارشنبه 7 اردیبهشت 1401 دکتر احد ضابط سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم دیدار تولیت آستان قدس رضوی با دانشگاهیان در حرم مطهر شرکت نمود. به گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی در دیدار رؤسا، اعضای هیأت‌علمی و اساتید دانشگاه‌های مشهد مقدس با بیان اینکه حرم مطهر رضوی آرامگاه عالم آل محمد(ص) است، اظهار کرد: آستان قدس رضوی دستگاه عالم آل محمد(ص) است، از این رو باید بیشترین ارتباط را با علما، دانشگاهیان و فرهیختگان در علوم و حوزه‌های مختلف داشته باشد.

وی بارگاه منور رضوی را کانون رشد، تعالی و تربیت انسان‌ها و الهام‌بخش به جامعه در جهت انتخاب زیست مؤمنانه دانست و ابراز کرد: زیارت نقطه پایان نیست، زیارت نقطه آغاز تحول و تکامل مثبت انسان در جهت کسب تقوا و تقرب الهی است و مردم باید از این بارگاه مطهر سبک زندگی و راه خوشبختی و هدایت را کسب کنند و این مهم در صورتی محقق خواهد شد که فعالیت‌های آستان قدس پشتوانه علمی داشته باشند.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه هر کاری اگر بخواهد ماندگار و تأثیرگذار باشد باید از پشتوانه علمی، منطقی و عقلانی برخوردار باشد، اظهار کرد: فعالیت‌های احساسی و شعاری همانند موج دریا هستند که با همان سرعتی که ظاهر می‌شود از بین می‌رود، لذا آستان قدس رضوی به دنبال فعالیت‌های ماندگار و علمی است، اگرچه که فعالیت‌های احساسی نیز در جای خود بسیار خوب هستند.

وی عنوان کرد: در حرم رضوی باید مکان‌هایی برای محققان و فعالان عرصه علم و دانش وجود داشته باشد تا در آن محل جلسات علمی خود را برگزار کنند، زیرا امام رضا(ع) عالم آل محمد بوده و حرم رضوی بهترین مکان برای توسل به حضرت رضا(ع) برای حل مشکلات علمی است.

مروی افزود: سیره دانشمندان بزرگ مسلمان این بوده که هر زمان با مشکلی علمی مواجه می‌شدند به خداوند متعال و ائمه اطهار(ع) متوسل می‌شدند و بسیاری از دانشمندان برای حل مشکلات علمی خود به حضرت رضا(ع) متوسل شدند و پاسخ گرفتند. ما معتقدیم کسب علم و دانش نیز عبادت است و حرم مطهر رضوی نباید تنها به یک بعد از مناسک عبادی منحصر باشد.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر موضوعات اقتصادی در نام‌گذاری‌های چند سال اخیر، گفت: رهنمودهای رهبری معظم انقلاب سرلوحه کار آستان قدس بوده و این نهاد مقدس سزاوارتر از هر مجموعه‌ای برای تحقق معانی مدنظر معظم له است، لذا دانشگاه‌ها باید در تحقق منویات رهبر معظم انقلاب از حیث علمی آستان قدس را یاری کنند.

مروی با بیان اینکه آستان قدس دست نیاز خود را به ‌سوی مراکز علمی کشور دراز می‌کند، عنوان کرد: این آستان مقدس حمایت و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان و جذب نخبگان را به میزان توان و امکانات وظیفه خود می‌داند و در این راه به میزان مقدورات، امکانات و توان خود را به کار خواهد بست.

همچنین حجت‌الاسلام جواد مهدوی‌نسب، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‎های خراسان رضوی در خصوص هدف از برگزاری این جلسه اظهار کرد: هدف از این جلسه همکاری بیش از پیش جامعه دانشگاهی با آستان قدس در راستای بالا بردن بهره‌وری، رشد و ارتقاء فعالیت‎های این آستان مقدس و در مقابل کمک آستان قدس به دانشگاهیان برای ایفای نقش در تحقق شعار سال، تمدن سازی، انسان‌سازی و رشد جامعه بود.

دکتر احد ضابط، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این دیدار بیان کرد: جلساتی بین دانشگاه‌های مختلف در حال انجام است و ان‌شاءالله مجمعی تحت عنوان «مجمع دانشگاه‌های استان خراسان رضوی» را شکل خواهیم داد تا تأثیرگذاری اجتماعی دانشگاه‌ها را افزایش دهیم.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: یکی از رسالت‌های مهم دانشگاه‌ها انسان‌سازی و تربیت افرادی بوده که قرار است تمدن نوین اسلامی را رقم بزنند و تلاش ما این است که منویات رهبر معظم انقلاب در رابطه با تحقق ارتباط صنعت و دانشگاه در سال جاری با همکاری نزدیک با آستان قدس محقق کنیم.

همچنین در ادامه این دیدار ۶ تن از اعضاء هیأت‌علمی دانشگاه‌های مشهد به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

 astan2

 

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه