برگزاری مراسم افتتاحیه چهارمین مجمع دانشگاه های ایران و جهان عرب در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

مراسم افتتاحیه چهارمین مجمع دانشگاه های ایران و جهان عرب با حضور دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل، دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از روسای دانشگاه های ایران و کشورهای عربی روز سه شنبه 3 دیماه 1398 در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این مراسم دکتر محمد فنیش، وزیر جوانان و ورزش کشور لبنان،  دکتر محمد ماهر قباقیبی نماینده دانشگاه‌های کشور سوریه، دکتر جلال جمعه نماینده دانشگاه های کشور لبنان، دکتر محسن عبود محسن نماینده دانشگاه های کشور عراق، دکتر تقی عبدوانی نماینده دانشگاه های عمان و جمعی از رؤسای دانشگاه های ایران و کشورهای عربی  حضور داشتند و به ارائه سخنرانی پرداختند.

در ابتدای مر اسم دکتر احسان قبول، ضمن خیر مقدم به دکتر محمد فنیش، وزیر جوانان و ورزش کشور لبنان و دکتر حسین سالار آملی ، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل، و همه رؤسای دانشگاهای ایران و کشورهای عربی، با اشاره به جایگاه ویژه دانشگاه فردوسی مشهد موضوع اصلی این نشست را آینده پژوهی در توسعه جهان اسلام عنوان کرد. وی خاطر نشان کرد 20 دانشگاه از ایران و 11 دانشگاه خارجی از کشور های عربی از جمله دانشگاه عمان، سوریه و عراق و لبنان در این مجمع شرکت کردند که از رهگذر 35 سخنرانی این نشست، به موضوعات مشترک مسائل جهان اسلام پرداخته می شود و دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان پیوندگاه جهان عرب و ایران، با بیش از 1000 دانشجو عرب زبان آماده گسترش روابط میان ایران و کشورهای جهان عرب است. وی اهداف این مجمع را برقراری روابط میان دانشجویان این مجمع و همچنین برگزاری دوره های تابستانی درسال آینده در دانشگاه های عضو مجمع و برقراری روابط میان استادان این مجمع عنوان کرد. در پایان از دکتر محمد کافی ، رئیس دانشگاه فردوسی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجموعه همکاران اداره دانشجویان بین الملل برای برپایی این مجمع تشکر و قدردانی کرد.

سپس دکترمحمدکافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خوش آمد گویی به مهمانان و روسای دانشگاه‌های ایران و عرب، ابراز خرسندی کرد که دانشگاه فردوسی مشهد میزبان بزرگان و نخبگان علمی از سراسر کشورهای اسلامی است. وی با اشاره به دیپلماسی علمی و موانعی که بر سر راه این عرصه است، علم را میراث جهانی دانست که با توجه به اشتراکات زیاد فرهنگی دینی و تاریخی ما و کشورهای منطقه با همکاری بیشتر می توان موانع را از سر راه برداشت. رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ابراز امیدواری کرد این مجمع آنقدر گسترش یابد که نام آن از مجمع کشورهای ایران و عرب تغییر پیدا کند و کشورهای همسایه مثل ترکیه ،مالزی، افغانستان و ... بتوانند در این نشست حضور داشته باشند و شاهد تحقق اهداف این مجمع باشیم. دکتر کافی در پایان ازتلاش های وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی وهمچنین همکاران بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد در برگزاری شایسته این مجمع تشکر و قدردانی کرد.

دکترحسین سالارآملی، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل،  ازدانشگاه فردوسی مشهد در خصوص برگزاری این مجمع تشکر کرد و  برای رسیدن به جایگاه مناسب علمی  از سه محور اساسی  سخن گفت. وی اولین مورد را قرار گرفتن علم و فناوری در خدمت جامعه عنوان کرد که باید برای جهانی شدن باید در چرخه دانایی جهانی قرار بگیریم. دکتر سالار آملی با اشاره به روند رشد علم در خصوص طراحی ماهواره های کوچک، ایجاد پارک های علم و فناوری بیشترین میزان رشد را در مقالات علمی عنوان کرد. همچنین میزان دانشجویان خارجی در حال تحصیل در ایران را رقم 4891 دانشجو از کشورهای مختلف برشمرد.  وی با اشاره به رتبه شانزدهم ایران در سطح جهان از لحاظ علمی، ایجاد شعبه ها و دوره های مشترک، اعزام استاد و همچنین تبادل استاد را گام های موثر در جهت تحقق اهداف دانشگاه های کشورهای اسلامی دانست که پارادایم علم و فناوری در این راه اهمیت ویژه ای دارد.

در ادامه این مراسم دکتر محمد فنیش، وزیر جوانان و ورزش کشور لبنان، ضمن تشکر از دانشگاه فردوسی مشهد برای برگزاری این مراسم، با تاکید بر گسترش روابط بین جهان عرب و ایران و با اشاره به رشد چشمگیر ایران در فناوری نانو و تاکید بر مشترکات فرهنگی بین ایران و جهان عرب، مجهز شدن به سلاح علم دانست و برای تحقق این امر باید همکاری بین نخبگان کشورهای اسلامی بیشتر بشود.

 در ادامه این نشست، دکتر محمد مهدی ایمانی پور، دستیار ارشد رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز با ایراد سخنرانی و با توجه به گسترش دیپلماسی علمی آن را گامی در جهت بهبود در عرصه بین الملل دانست و ابراز امیدواری کرداین مجمع بتواند به اهدافش دست یابد.

در این نشست روسای دانشگاه های کشورهای عراق، سوریه، عمان و لبنان سخنرانی کردند که ضمن معرفی برنامه‌های راهبردی دانشگاه های خود، با توجه به اشتراکات فرهنگی، دینی و زبانی ایران و کشورهای جهان عرب خواستار دیپلماسی علمی و تعاملات بیشتر دانشگاه های جهان اسلام شدند. همچنین در این نشست روسای دانشگاه های گیلان، دانشگاه خوارزمی تهران، دانشگاه ادیان و مذاهب، دانشگاه مذاهب اسلامی، دانشگاه الزهرا تهران، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه نیشابور با حضور در مجمع به ایراد سخنرانی پرداختند و پیشنهادهای خود را درباره موضوع مجمع مطرح کردند.

 یادآور می شود در حاشیه این مجمع مهمانان از موزه اسناد و مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد بازدید کردند. همچنین این نشست در 4 دی ماه 98 ادامه دارد و 20 سخنران از دانشگاه های ایران و کشورهای عربی سخنرانی خواهند کرد.

98100302

98100303

98100304

98100305

98100306

98100307

 

 

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه