برگزاری مراسم اختتامیه طرح ضیافت ایثار دانشجویان دختر با حضور وزیر عتف در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

روز پنجشنبه 27 مرداد ماه 1401 اختتامیه طرح اولین طرح ضیافت ایثار در بخش دختران با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید. در این مراسم که با مشارکت دانشجویان فرزندان شاهد و ایثارگر دختر شرکت کننده در اولین طرح ملی ضیافت ایثار برگزار گردید، دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و برخی مدیران سازمان امور دانشجویان وزارت علوم و همچنین دکتر ضابط سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد و مسئولین معاونت فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه حضور داشتند.

در این مراسم دکتر محمد جواد سلمان پور معاون بورس و امور دانشجویان خارج از کشور ضمن  خسته نباشید و قدردانی از تلاش های سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد و همکاران وی، از حضور و اهمیت قائل شدن وزیر علوم در آیین اختتامیه طرح ملی ضیافت ایثار سپاسگزاری کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: راز، ناز و نیاز سه کلمه ای هستند که با هم عجین شده اند. ما به هر چه نیاز داشته باشیم ناز آن را می کشیم و راز خود را با آن در میان می گذاریم اما لازم است که به درستی در نظام احساس نیاز خود تامل کنیم و اشاره کرد طرح ملی ضیافت ایثار فرصت مناسبی برای بازنگری در نظام احساس نیاز است.

وی در ادامه افزود: در گذشته برخی کشورها این احساس نیاز را در کشور ما شکل دادند و نیازمندسازی را از نخبگان آغاز کردند و اسم جهان سوم و کشور عقب مانده را به کشورهای نیازمند گذاشتند. اما انقلاب اسلامی این احساس نیاز را از بین برد زیرا احساس نیاز موجب خودتحقیری و خودباختگی مردم کشور می شود.

در انتها همچنین اضافه کرد: با توجه به حضور دانشجویان بین المللی دو وظیفه مهم برعهده دانشجویان است. دانشجویان ایرانی ضروری است که تصویر و خوانش نادرستی که از ایران و دانشجویان ایرانی در ذهن دانشجویان بین المللی است را تغییر بدهند و تصویر دانشجوی متعهد و انقلابی و هویت ایرانی را به آنها نمایان کنند.

 

سخنران بعدی دکتر سیدفردین تقی زاده مدیر کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر وزارت علوم در ابتدای سخنان خود از دکتر زلفی گل وزیر علوم, تحقیقات و فناوری تشکر ویژه نمودند که همیشه توجه و عنایت خاصی به اداره شاهد و ایثارگر وزارت علوم داشتند و در برگزاری این طرح حمایت های مالی چشمگیری نمودند.

وی بیان کرد که از مزایای این دوره می توان به ایجاد آشنایی و صمیمیت بین دانشجویان, بهره مندی از کارگاه ها و کلاس های فرهنگی و آموزشی برگزار شده و همچنین شناخت توانایی ها و استعدادهای آنها اشاره کرد و در ادامه تاکید کرد که ما باید از توانایی ها و استعدادهای این عزیزان در حوزه های مختلف دانشگاه ها و وزارتخانه استفاده نمائیم.

سیدفردین تقی زاده به برگزاری طرح ها و چشنواره های پیش رو مانند جایزه سردار شهید سلیمانی, جشنواره شهید آوینی, جشن دانش آموختگی دانشجویان شاهد و ایثارگردر سال آینده اشاره کرد.

رئیس اداره شاهد و ایثارگر وزارت علوم در انتها از دست اندرکاران برگزاری طرح ملی ضیافت من جمله دکتر زلفی گل وزیر علوم تا سرپرستان اعزامی از سوی دانشگاه های مختلف تشکر کرد و همچنین تشکر و قدردانی ویژه ای از دکتر احد ضابط و دکتر ابوالفضل غفاری و سایر مسئولین دانشگاه فردوسی نمود.

در ادامه جلسه دکتر ضابط سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خیر مقدم خدمت دکتر زلفی گل وزیر علوم و همچنین همسر و فرزند شهید رضایی نژاد و فرزندان شاهد و ایثارگر در مورد برادر مرحوم خود عبدالله ضابط سخنانی گفت.

وی از زبان برادر خود این گونه گفت: شهید به مثابه شیشه عطری است که درش را باز می کنیم تمام بخار میشود و همه جا را عطرآگین می کند. شهید آن وجودی است که چون از قید خود گذشت تبدیل به شاهد دائمی شد.

در ادامه این شعر را نیز به سخنان خود افزود: یکی قطره باران ز ابری چکید، خجل شد چو پهنای دریا بدید، که جایی که دریاست من کیستم؟! گر او هست حقا من نیستم.

حرف آقا عبدالله این بود که شهدا  در واقع نشان دادند که ما کیستیم.

همچنین اعلام کرد برادرم گروه تفحص سیره شهدا را ایجاد کرد و ارتباطات زیادی با خانواده شهدا شکل داد.

دکتر ضابط اشاره کرد برادرم دوست داشت که شهید آوینی را ملاقات کند اما موفق نشده بود.در سفر راهیان نور شهید آوینی به خواب او آمد و ساعت 8 در تنگه چذابه با او قرار گذاشت اما دیرتر رسید.از سربازی که آنجا حضور داشت پرس و جویی کرد و نشانه های هایی داد و سرباز گفت این فرد زیر پل برای شما پیغامی گذاشت.زیر پل نوشته شده بود آمدم نبودید دیدار به قیامت.

در انتها سخنان خود از عوامل برگزاری این برنامه تقدیر و تشکر به عمل آورد.

آخرین سخنران این مراسم دکتر زلفی گل وزیر علوم, تحقیقات و فناوری در ابتدا از برگزار کنندگان این طرح و همچنین مسئولین دانشگاه تشکر و قدردانی ویژه نمود که همیشه با برنامه های وزارت همکاری داشته و امکانات خود را بدون هیچ چشمداشتی در اختیار وزارت قرار می دهند.

زلفی گل به سخنی از شهید سردار سلیمانی اشاره کرد که شهداء در زمان شهادت خود بوی خاص شهادت را می دهند. وی در ادامه بیان کرد فرزندان شاهد و ایثارگر باید قدر خود را دانسته و وظیفه شما در جامعه در این دوران بسیار سخت و سنگین است. وی افزود شما باید پاسخگوی افکار و عقاید افراد عادی جامعه نسبت به خانواده های شهداء, ایثارگران, جانبازان باشید. وی همچنین به دانشجویان شاهد و ایثارگر توصیه کرد مانند پدرانتان صبور، شکیبا و با مدارا باشید.

وی در سخنان خود خطاب به دانشجویان شاهد و ایثارگر بیان کرد که از خداوند متعال کم نخواهید, خداوند علم, ثروت و قدرت مطلق است و از خداوند بخواهید که شما انسان های بزرگی شوید. از خداوند بخواهید که نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا اثرگذار باشید شما برای محقق شدن آرزوهای خود باید علاوه بر کمک و استعانت از خدا و امام رضا (ع) تمام تلاش، عزم و جزم خود را به کار ببرید.

در انتهای این برنامه از همسر شهید هسته ای دکتر داریوش رضایی نژاد ، برگزیدگان فرهنگی و ورزشی این دوره و  سرپرستان و  کارگروه های کمیته اجرایی این طرح تقدیر به عمل آمد.

اجرای سرود و دکلمه خوانی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

خبرنگار: مهدیه کوهستانی و فائزه قنبری

عکاس: آرش قربانعلی زاده

 ziafat14.JPG

 

 ziafat13.JPG

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه