بازدید اعضای شورای اسلامی شهر مشهد از مزرعه ارگانیک دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد

بازدید اعضای شورای اسلامی شهر مشهد از مزرعه ارگانیک دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

محمدرضا حیدری رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر به همراه معاون شهردار مشهد، از مزرعه ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد بازدید کردند. در این بازدید که با هدف افزایش همکاری دانشگاه با جامعه و به منظور آشنایی با روند تولید محصولات ارگانیک و سالم برای شهروندان محترم انجام شد، روش های تولید گیاهان این مزرعه ارگانیک به اطلاع بازدیدکنندگان رسید. در این مزرعه انواع سبزی و صیفی تولید شده و غالبا در بازار مشهد به فروش می رسند، ضمن اینکه برخی از محصولات آن نیز تحت فرآوری قرار می گیرند. 

لازم به ذکر است که دانشکده کشاورزی از سال 1390 بخشی از مزرعه آموزشی- پژوهشی (به مساحت تقریبی 6 هکتار) را بر اساس اصول کشاورزی ارگانیک مدیریت می کند. این مزرعه به عنوان الگویی دانش بنیان از کشاورزی ارگانیک در شرق کشور مطرح است و هدف آن ارایه نمونه ای مناسب برای تولید محصولات ارگانیک می باشد. مزرعه مذکور بر مبنای استاندارد ارگانیک 11000 ایران مدیریت شده و به صورت دوره ای توسط بازرسان محصولات ارگانیک مورد بازدید قرار می گیرد. این مزرعه دوره گذار مورد نیاز را گذرانده و امسال سومین سال متوالی است که موفق به دریافت گواهی ارگانیک می شود.

مدیریت کشاورزی ارگانیک، مدیریتی چند رشته ای و نیازمند به نیروی متخصص است که دانشگاه فردوسی مشهد با دارا بودن رشته ها و گرایش های متنوع در این حوزه و همچنین وجود زیرساخت های لازم (آزمایشگاه های مجهز و گلخانه تحقیقاتی) شرایط مناسبی را برای ایجاد این کار با ارزش فراهم کرده است. لازم به ذکر است که گروه اگروتکنولوژی دانشگاه فردوسی مشهد، طی چهل سال گذشته به عنوان نهادی پیشرو در امر آموزش و پژوهش کشاورزی پایدار و تولیدات ارگانیک فعال بوده است. در همین ارتباط، کشاورزی پایدار برای نخستین بار در قالب مقاله ی دکترعلیرضا کوچکی با عنوان "کشاورزی پایدار، پاسخی کهن به پرسشی نو" مطرح شد. به علاوه این گروه با تربیت چندین چهره درخشان علمی و فعال در حوزه کشاورزی، منشاء خدمات مهمی به کشورمان بوده است.

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه