اولین بوستان شهری کشور با مفهوم کم نهاده با ایده پردازی، طراحی و نظارت عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد به بهره برداری رسید

ارسال شده در تاریخ :

بوستان عمومی و نمایشی- موضوعی"کم نهاده"، با برخی رویکردهای طراحی پایدار فضای سبز از جمله خشکمنظرسازی، با هدف استفاده بهینه از منابع آبی، کاهش هزینه‌های نگهداری و استفاده کمتر از سموم و کودهای شیمیایی، با طراحی و نظارت عالیه بر اجرای طرح توسط دکتر فاطمه کاظمی، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد و در قالب همکاری های علمی و اجرایی بین دانشگاه فردوسی مشهد و سازمان پارک ها و فضای سبز شهر مشهد در زمینی به مساحت تقریبی یک هکتار در منطقه الهیه مشهد به بهره برداری رسید.

با تکیه بر یافته های تحقیقاتی چند دهه اخیر کشورهای پیشرفته و نیز نتایج پژوهشهای بومی کشور در دهه اخیر، مفهوم "کمنهاده" در این بوستان شهری، با هدف توسعه مفهومی پایدار و بومسازگار برای فضای سبز ایران برای اولین بار ارایه گردیده است.

در این پارک، توجه ویژه به استفاده از مواد و مصالح پایدار نظیر گونه‌های گیاهی خشکیپسند و بومی منحصر به فرد و همساز با اقلیم خشک شهر مشهد، انواع مالچها و گیاهان پوششی، حداقل استفاده از چمن، و نیز استفاده از پایه های سولار برای استفاده از سیستم روشنایی خورشیدی در حد وسیعی صورت گرفته است.

دکتر فاطمه کاظمی در خصوص احداث این پارک خاطر نشان کرد اصلاح خاک، حذف علف های هرز، کوددهی، سمپاشی و نیز عملیات نگهداری چمن جزو عملیات مستمر نگهداری در پارک های شهری است که با طراحی و نظارت هدفمند در اجرای این پارک امید است به حد قابل قبولی در مقایسه با پارک های مجاور کاهش یابد.

طراح این بوستان در خصوص سیستم آبیاری در بوستان کم نهاده با ذکر این که این سیستم در نوع خود بی نظیر است مطرح کرد که این پارک عمدتا به صورت آبیاری موضعی با استفاده از لوله‌های دریپر‏دار آبیاری می شود که پخش آهسته آب بر سطح خاک، کاهش هدررفت آب، کنترل مصرف آب، آبیاری بدون دخالت نیروی انسانی و کاهش هزینه های اولیه و صرفه اقتصادی، از مزایای آن است.

دکتر کاظمی تصریح کرد: در طراحی پارک کم نهاده از  تقریب 70 گونه گیاهی سازگار با اقلیم مشهد و یا مقاوم به خشکی استفاده شده که تعدادی از آنها، بومی خراسان و ایران است و بعضی از این گونه ها برای اولین بار وارد فضای سبز شهری شده است.  همچنین، به منظور جلوگیری از تحمیل هزینه های سالانه عملیات خاک ورزی، بستر کشت با تقویت کننده های دوستدار محیط زیست اصلاح گردیده که در دراز مدت هزینه های خاک ورزی و کوددهی را کاهش خواهد داد. این کودها به لحاظ دارا بودن انواع ترکیبات غذایی و شبه هورمون های رشد مورد نیاز گیاه، اثرات مفیدی بر رشد و نمو گیاه دارد.

پروژه طراحی و احداث بوستان کم نهاده، امکان ارتباط آشکار دانشگاه و بخش آکادمیک، با صنعت و بدنه اجرایی فضای سبز شهری و نیز مردم جامعه را فراهم نموده است و از سوی دیگر توسعه این دانش و رویکرد نوین در زمینه فضای سبز، مورد توجه مجلات معتبر بین المللی نیز قرار گرفته است.

99082502

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه