افتتاح سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

آیین افتتاحیه سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و جمعی از مسئولین کشوری صبح روز شنبه 26 آبان ماه 97 در تالار مرحوم رحیمی زاده دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در آیین افتتاحیه سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور، برگزاری این جشنواره را در دانشگاه فردوسی مشهد از افتخارات این دانشگاه عنوان و ارزیابی کرد و افزود: بسیار خوشحال و خرسندم که به برکت این جشنواره دوباره رایحه دل‌انگیز تلاوت و معارف و هنرهای قرآنی در این دانشگاه احساس شد و این نشان از استقلال دانشگاه‌های ایران است که می‌توانند شاهد برگزاری این‌چنین همایش‌ها و جشنواره‌هایی باشند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با تشکر از متصدیان برگزاری این جشنواره، از تلاش‌های صورت گرفته در این راستا ابراز امیدواری کرد و افزود: امیدواریم اثرات و برکات این جشنواره در زندگی ما جاودان و پایدار باشد و امید است با توجه به تلاش‌های صورت گرفته این جشنواره بتواند به هدف غایی خود که همدلی و همراهی جامعه با قرآن و عترت و پیوند ناگسستنی بین این دو است دست پیدا کند.

دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم با شاره به شروع ماه ربیع‌الاول این ماه را مایه جشن و سرور دانست و افزود: ماه ربیع‌الاول جز ماه‌ها  ایامی در تقویم ما است که باید به آن توجه ویژه‌ای کرد و همواره باید آن را گرامی داشت که قطعاً برگزاری این جشن‌ها و بزرگداشت‌ها می‌تواند مایه وحدت جامعه اسلامی گردد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جشنواره قرآن و عترت را یکی از قدیمی‌ترین و مداوم‌ترین جشنواره‌های ملی دانشگاهی عنوان کرد و اذعان داشت: این جشنواره به دنبال قدردانی و حفظ امانت پیامبر اکرم (ص) که همان قرآن و عترت است، برگزارشده است و برگزارکنندگان این جشنواره در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه فردوسی مشهد به‌خوبی اهمیت این امانت را درک کرده‌اند و لذا تمام تلاش خود را برگزاری هر چه باشکوه‌تر این جشنواره به کار گرفته‌اند که جا دارد از آنان تشکر کرد.

دکتر منصور غلامی با اشاره به دلایل بعثت پیامبر اکرم (ص) از کلام این بزرگوار، افزایش و گسترش مکارم اخلاق را از مهم‌ترین و بارزترین خصوصیات پیامبر (ص) دانست و افزود: بر ما ملزم است که هر کاری که به نام اسلام در کشور برگزار می‌شود در چارچوب حفظ اخلاق باشد همان‌طور که پیامبر (ص) در این زمینه به‌خوبی تلاش نمودند و می‌بایست این موضوع را به‌عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دستاورد اسلام، محور زندگی خود و اطرافیان خود قرار دهیم و از ثمرات آن در زندگی خود بهره‌مند شویم. وی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را ازجمله مجموعه‌های زمینه‌ساز برای رشد فضائل دینی و اخلاقی در کشور دانست و افزود: همکاران من در معاونت فرهنگی با تمام توان از ظرفیت‌های موجود استفاده کردند تا بتوانند این جشنواره را در 6 بخش و بیش از 33 حوزه برگزار نمایند و جا دارد تا از برگزارکننده این جشنواره ازجمله دانشگاه فردوسی مشهد، کانون‌های فرهنگی و سایر نهادها تشکر و قدردانی کرد.

حجت‌الاسلام محمدیان رییس سابق نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در افتتاحیه سی و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان که در دانشگاه فردوسی مشهد در حال برگزاری است گفت: خدا را شکر که این رویداد بزرگ قرآنی در جوار علی بن موسی‌الرضا (ع) برگزار می‌شود و باید تشکر کنیم از جهاد دانشگاهی که ۲۲ دوره جشنواره را برگزار کرد و نهادی بود که پایه‌گذار این نهاد قرآنی شد. پس از ۲۲ دوره قرآنی تقسیم‌کار انجام شد که هرسال یکی از مجموعه‌های آموزش عالی برگزاری این جشنواره را بر عهده بگیرد و در حال حاضر ۱۲ سال است که آموزش عالی این جشنواره را برگزار می‌کند.

وی افزود: امسال وزارت علوم در ابتدای حضور غلامی میزبان برگزاری این جشنواره شد که باید از میزبانی وزارت علوم تشکر کنیم.

حجت‌الاسلام محمدیان اظهار نمود: انتظار می‌رود کار قرآنی در دانشگاه‌ها متناسب با عنوان دانشگاه اتفاق بیفتد. چراکه دانشگاه مرکز پژوهش و تفکرات قرآنی شگرف است و مطالب را باید با تمام ابعاد بررسی کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین پژمان فر نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم افتتاحیه اظهار داشت: هرچند که  هدایت قرآن شامل حال همه انسان‌ها خواهد بود، اما اگر بخواهیم در مسیری که خداوند خواسته، قرار بگیریم باید از این کتاب  بهره‌برداری کرد و‌ کسانی که اهل ایمان و تقوا هستند، از این زلال الهی بهره‌مند خواهند شد.

وی افزود: اگر بخواهیم از این کتاب بهره‌ ببریم باید زمینه‌های ایمان و تقوا را در خود تقویت کنیم اما در محیطی که سالم نباشد، باران هم که ببارد عطر خوشی نخواهد داشت لذا باید این نکته را نیز در نظر داشت.

نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی و رییس کمیسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:  دالان ارتباط با قرآن، قرائت و مفاهیم و ابعاد فراتری است و همه‌ی ما باید تلاش کنیم که توقفی در این دالان نداشته باشیم؛ شاید اگر ما در جامعه نتوانسته‌ایم انس با قرآن برای نسل جوان فراهم کنیم فکر کردند که قرآن در همان در بُعد اول خلاصه می‌شود لذا ما باید ابعاد عمیق قرآن را برای همه فراهم کنیم.

لازم به ذکر است در آیین افتتاحیه سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد،  ضمن تقدیر از حجت‌الاسلام محمدیان رییس سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، از برگزیدگان بخش‌های پژوهش و فناوری ، ادبی و هنری جشنواره تقدیر به عمل آمد.

ارسال کننده خبر: الهی نژاد

841301

841302

841304

 

برای مشاهده عکس های بیشتر اینجا را کلیک کنید

آخرین اخبار