همکاری مشترک ایران و هند برای انجام 12 طرح پژوهشی

ارسال شده در تاریخ :

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، از توافق ایران و هند برای انجام 12 طرح پژوهشی مشترک بین دو کشور خبر داد.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن اعلام این خبر افزود: از ابتدای سال 2018 و پس از فراخوان مشترک دو کشور، طی مدت 45 روز تعداد 73 پیشنهاده به دبیرخانه همکاری‌های علمی ایران و هند مستقر در دانشگاه فردوسی مشهد واصل شد که پس از مبادله این پیشنهاده ها با دبیرخانه مربوطه در کشور هندوستان، کار ارزیابی آن‌ها به شکل مستقل و موازی در دو کشور صورت گرفت.

کمیته‌های مشترک ارزیابی دو کشور سرانجام در نشست‌های مشترکی که در ماه جولای در دهلی‌نو برگزار نمودند نهایتاً 12 پروژه که 8 عنوان آن در حوزه بیوتکنولوژی و 4 مورد مربوطه به مدیریت منابع آب می‌باشد را انتخاب نمودند.

دکتر کافی خاطرنشان کرد هر پروژه در یک مرکز دانشگاهی و یا پژوهشگاه و تحت نظر مدیر پروژه در کشور متبوع مدیریت خواهد شد. مدیران پروژه امکان حضور در کشور مقابل و اقامت کوتاه‌مدت برای انجام آزمایش یا نشست‌های علمی را خواهند داشت. دانشگاه‌ها و مراکز میزبان در ایران شامل دانشگاه شریف، تربیت مدرس، سیستان و بلوچستان، مراغه، تبریز، علوم پزشکی ایران، شیراز، مراغه، انستیتو پاستور، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی، پژوهشگاه ملی ژنتیک و ابن‌سینا هستند.

لازم به ذکر است،  دانشگاه فردوسی مشهد از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به‌عنوان دبیرخانه ملی همکاری‌های علمی ایران و هند انتخاب‌شده است و هماهنگی، حمایت و نظارت بر اجرای پروژه‌ها فوق را بر عهده خواهد داشت.

کمیته‌های مشترک همکاری‌های علمی ایران و هند در دومین نشست خود که در نوامبر سال 2018 در دهلی‌نو برگزار خواهد شد در خصوص محورهای همکاری‌های علمی مشترک در سال 2019 بررسی و تصمیم‌گیری خواهند داشت.

آخرین اخبار