نشست معاونین آموزشی دانشگاه‌های منطقه 9 کشور در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

نشست معاونین آموزشی دانشگاه‌های منطقه 9 کشور با حضور دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه، دکتر شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر پیش‌قدم معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد و معاونین آموزشی دانشگاه‌های منطقه 9 کشور روز چهارشنبه 5 دی‌ماه 97 در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این نشست با تسلیت درگذشت عالم ربانی آیت‌الله هاشمی شاهرودی همچنین حادثه دلخراش واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران توجه به بحث آموزش در دانشگاه‌ها را مهم عنوان کرد و افزود: در دانشگاه فردوسی مشهد تلاش شده است تا آموزش به جایگاه اصلی خود برسد و جایگاه نخست در عرصه توسعه را داشته باشد. وی فراهم کردن زیرساخت‌های سازمانی معاونت آموزشی با ایجاد دفاتر یادگیری و آموزش تخصصی و انتصاب مدیران توانمند و باتجربه در این معاونت را ازجمله اقدامات دانشگاه فردوسی مشهد در عرصه ارتقای آموزشی خود دانست و اذعان داشت: جای دارد تا معاونین آموزشی دانشگاه‌های منطقه 9 کشور با ایجاد سازوکاری مشترک و به‌دوراز رقابت مخرب، بحث آموزش را در دانشگاه‌های این منطقه ارتقا بخشند و در این راستا تمام تلاش خود را بکنند تا در حوزه فعالیت خود موفق شوند و شاهد آن باشیم که این منطقه ازنظر آموزشی به قطب برتر آموزشی در سطح کشور تبدیل شود.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد کمبود اعتبارات در حوزه آموزش عالی کشور را یکی از موانع رشد و ارتقای دانشگاه‌ها دانست و افزود: در شرایط کنونی باید معاونین و مدیران آموزشی دانشگاه‌ها قبل از اتخاذ تصمیمات و برنامه‌های خود منابع مالی لازم برای این طرح‌ها را فراهم نمایند و در این زمینه برنامه‌ریزی کنند تا دانشگاه‌ها بتوانند در این زمینه به رشد و تعالی خود دست پیدا کنند.

دکتر محمد کافی توجه به دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها را بسیار مهم و حیاتی عنوان کرد و در ادامه گفت: اساتید و مدیران باید به این فکر کنند که دانشجویانی تربیت نمایند تا پس از سپری کردن دوران تحصیل بتوانند با جامعه ارتباط مؤثر برقرار کنند و راهگشای مشکلات و معضلات جامعه باشند و اگر این روحیه در مدیران آموزشی دانشگاه‌ها و اساتید ما ایجاد شود شاهد آن خواهیم بود که جوانانی نخبه و کارآمد برای جامعه تربیت‌کرده‌ایم که هر یک می‌توانند به‌نوبه خود موجب اعتلای کشور در حوزه‌های مختلف شوند و این افراد در آینده مدیرانی موفق خواهند بود.

سپس دکتر شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به کیفیت‌بخشی به دوره‌های آموزش عالی دانشگاه‌ها در کشور، طرح ساماندهی و سطح‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در کشور را معرفی و در خصوص نتایج آن مواردی را بیان کردند.

ایشان با نگاهی به ظرفیت بالای آموزش عالی کشور به استفاده مطلوب و هدفمند از ظرفیت‌ها و استعدادها تأکید نمودند و کلیه سیاست‌های معاونت آموزشی وزارت عتف را افزایش کیفیت در دوره‌های آموزشی موجود عنوان کردند. در ادامه آقای دکتر آهنچیان، مدیرکل محترم دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی در مورد طرح مهارت افزایی و توان اشتغال پذیری دانشجویان کارشناسی توضیحاتی را بیان کردند و از این طرح به‌عنوان مهم‌ترین سیاست فعلی وزارت علوم در شرایط کنونی یادکردند.

ایشان بیان داشتند که منظور از اشتغال پذیری، اشتغال‌زایی نبوده و هدف ایجاد ظرفیت‌های ورود به فضای کسب‌وکار پیش از دانش‌آموختگی است.

دکتر آهنچیان در خصوص طرح‌های پیوند، نوسازماندهی کارگروه‌های تخصصی دفتر برنامه‌ریزی درسی، سطح‌بندی دانشگاه‌ها، یکپارچه‌سازی آئین‌نامه‌ها و آئین‌نامه تحصیل هم‌زمان دانشجویان استعداد درخشان توضیحاتی بیان کردند.

در ادامه جلسه طبق برنامه نشست معاونین آموزشی دانشگاه‌های منطقه 9 کشور در دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر پیش‌قدم، معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد به تبیین ارکان اساسی نظام آموزش عالی و سیاست‌های معاونت آموزشی دانشگاه و معرفی بسته ارزیابی و حمایت از فعالیت‌های آموزشی اعضای هیئت‌علمی (آحفا) پرداختند.

این نشست در دو نوبت صبح و عصر در سالن شورای دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد و با پرسش و پاسخ اعضاء پایان یافت.

ارسال کننده خبر: الهی نژاد

841525

841526

841527

841528

 

آخرین اخبار