نشست مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

نشست  مهندس عسکری مدیرکل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با دکتر طاهری معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه و دبیر شورای هماهنگی معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه 9 کشور همچنین دکتر کرمانی مدیر فرهنگی و فعالیت های داوطلبانه دانشگاه ، دکتر اسلامی مدیر گروه مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کارشناسان این مدیریت  روز جمعه 25 مهر ماه 1399‌، در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت فاد، دکتر حمید رضا طاهری معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه در این نشست ضمن عرض  تسلیت رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) به برنامه طریق رضوی دانشجویان که با مدیریت اداره کل فرهنگی وزارت علوم و میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاههای سطح مشهد و شهرستان ها بیش از هفت سال است انجام می شود، اشاره کرد و گفت: بدلیل وجود این ویروس و در اولویت قرار گرفتن سلامت مردم متاسفانه توفیق خدمت به زائران دانشجو امسال از دانشگاهیان دانشگاه فردوسی مشهد و دیگر دانشگاه های منطقه سلب شده است. سپس به مواردی همچون  فعالیت های حوزه فرهنگی در ایام کرونا، سامانه  نشریات، جشنواره رویش، انجمن‌های علمی، کانون‌های فرهنگی، و بودجه فرهنگی دانشگاه ها اشاره نمود.

دبیر شورای هماهنگی معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه 9 کشور در ادامه افزود: بحث در اولویت قرار گرفتن فعالیت های فرهنگی در کنار فعالیت های آموزشی و پژوهشی، بویژه در این ایام که متاسفانه از حضور دانشجویان در دانشگاه ها محروم شده ایم بعنوان مهمترین دغدغه دانشگاه های منطقه است. علاوه براین ضروریست تا ساختار یکسانی برای حوزه فعالیت های فرهنگی اجتماعی  دانشگاههای منطقه با توجه به سطح دانشگاه ها تدوین و ابلاغ گردد.

دکتر طاهری ببان کرد در این دوره که وظیفه اصلی دانشگاهیان حل مسائل جامعه و تاثیر گذاری اجتماعی هست، ایجاد ساختارمدیریت اجتماعی در کنار مدیریت فرهنگی در دانشگاه ها ضرورت دارد تا دانشگاه ها بتوانند از این ظرفیت ایجاد شده استفاده کنند و دانشجویانی کارآمد، با تجربه، متعهد و دغدغه مند تربیت نمایند.

معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه سخنان خود به نقش اساتید در تربیت دانشجویان بعنوان مهمترین عنصر تاثیر گذار فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت باید به این مسئله توجه ویژه ای شود و برنامه ریزی مناسبی در این خصوص صورت گیرد.

مهندس عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این نشست اظهار داشت: کرونا ظرفیت مهندسی و باز مهندسی اجتماعی را به وجود آورده است و مسئولیت ما سعی و تلاش برای برقراری پیوند بین دانشجویان و دانشگاه است از جمله سامانه نشریات که برای جلوگیری از تضییع حقوق دانشجویان طراحی شده است و با هدف انسجام بخشی بوده است و تلاش شد سامانه سختگیرانه نباشد.

وی افزود: ساختار معاونت های فرهنگی دانشگاه های منطقه را در وزارت عتف پیگیری خواهیم نمود البته در حوزه کانون ها مشکل در آیین نامه و فضای محدود کننده حاکم بر آیین نامه است، پیشنهاداتی برای اصلاح آیین نامه داده شده است که اگر مورد موافقت قرار گیرد مشکلات کمتر خواهد شد.

مهندس عسکری در پایان اظهار نمود: انسجام بخشی بین حوزه دانشجویی و فرهنگی ضرورت دارد و در این ایام باید از تمام ظرفیت های دانشگاه بویژه اساتید در حوزه فعالیت های فرهنگی و تربیتی در دانشگاه ها استفاده نمود.

لازم به ذکر است دکتر کرمانی مدیر فرهنگی و فعالیت های داوطلبانه دانشگاه، دکتر اسلامی مدیر گروه مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کارشناسان فرهنگی دانشگاه، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده در ایام کرونا و برنامه های پیش رو در خصوص موارد ذکر شده نظرات خود را بیان نمودند.

مهندس عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همراهان ایشان پس از این نشست از تالار روباز و نمایشگاه دائمی فعالیت های فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد بازدید کردند.

bazded9972

bazded9973

bazded9974

bazded9975

bazded9976

bazded9977

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه