فعالیت های ویژه هفته کتاب و کتابخوانی درکتابخانه های دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد امسال نیز همچون سال های گذشته، برنامه های متنوعی ویژه هفته کتاب و کتابخوانی برگزار کرد. گرامیداشت روز کتابدار یکی از مراسمی  است که هر ساله در این مرکز برگزار می شود. در این مراسم ضمن حضور کلیه کتابداران دانشگاه از کتابداران بازنشسته، اساتید رشته علم اطلاعات و دانش شناسی و مسئولین دانشگاه دعوت بعمل می آید تا میهمان این جلسه غیر رسمی اما صمیمی باشند. در خلال این مراسم از یک فعال فرهنگی و مروج کتاب و کتابخوانی نیز تقدیر شد، رضا رجب زاده مدیر عامل پردیس کتاب میهمان ویژه این جلسه بود، همچنین از اقدام شایسته خانواده کتابدوست اکبری که مجموعه ارزشمند فرزند مرحوم خود (اسدالله اکبری) را به کتابخانه مرکزی اهداء کرده بودند نیز تقدیر بعمل آمد.

دکتر عادل سپهر مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر سید یاسر بنی هاشمی دبیر شورای راهبری دانشگاه سبز نیز کتابداران را در این جلسه همراهی و از زحمات آنان تشکر کردند.

98090304

در ادامه به چند مورد از فعالیتهای دیگر ویژه هفته کتاب و کتابخوانی اشاره شده است:

-ارسال پیامهای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی برای درج در صفحه اول اتوماسیون .

-مکاتبه با مدیریت روابط عمومی دانشگاه برای درج پیامهای مرتبط با گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی

-ارسال کارت تبریک هفته کتاب و کتابخوانی توسط ریاست مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی به خانواده دانشگاه.

-برگزاری نمایشگاهی از نقاشی های موضوعی با مضمون کتاب و کتابخوانی

قبل از آغاز هفته کتاب و کتابخوانی، تعدا 26 نقاشی و کاریکاتور مفهومی تهیه شده توسط هنرمندان صاحب نام از سراسر دنیا جمع آوری شد و پس از چاپ رنگی در ابعاد A3   در هفته کتاب و کتابخوانی در معرض دید همگان به نمایش گذاشته شد.

-برگزاری مسابقه  عکس برای دانشجویان

مسابقه عکسی برای دانشجویان دانشگاه فردوسی طراحی شد و از طریق سایت کتابخانه و شبکه های اجتماعی به اطلاع دانشجویان رسانده شد. طی این مسابقه از دانشجویان خواسته شد تا عکس کتابخانه های شخصی خود را در دو گروه دانشجویان بومی و خوابگاهی به شناسه مسابقه ارسال کنند که با استقبال بسیاری از دانشجویان به ویژه دانشجویان بومی مواجه شد.

-تهیه گزارش از میزان رخداد امانت دانشگاهیان

به منظور دسترسی به اطلاعاتی مانند میزان استقبال همکاران دانشگاهی از خدمات امانت کتابخانه مرکزی، گزارش گیری برای میزان رخداد امانت دانشگاهیان در چهار گروه اعضای هیات علمی، کارشناسان، مدرسین مدعو و دانشگاهیان انجام گرفت. در مرحله بعد  در چهار دسته مورد بررسی افرادی با بیشترین رخداد امانت در طی سال اخیر و کمترین مقدار تاخیر در بازگشت کتاب انتخاب شدند . سپس از برگزیدگان برای شرکت در جلسه هم فکری در کتابخانه مرکزی دعوت به عمل آمد. در این جلسه که در روز چهارشنبه مورخ 29آبان 98 در سالن شورای کتابخانه مرکزی با حضور تعدادی از برگزیدگان چهار دسته دانشگاهی و گروهی از مسئولین  کتابخانه برگزار شد، انواع خدمات کتابخانه ای مرکز اطلاع رسانی معرفی شد و از حاضرین خواسته شد پیشنهادهای خود را درباره خدمات بهتر کتابخانه در حوزه های مختلف مطرح نمایند. در پایان  با اهدای لوح تقدیر از افراد برگزیده  قدردانی به عمل آمد.

همچنین، از داده های به دست آمده درباره میزان امانت همکاران عضو هیات علمی ،  درصد اعضای هیات علمی شاغل  استفاده کننده از امکانات امانت در هر دانشکده  تعیین و مراتب طی نامه ای برای روسای دانشکده ها ارسال گردید.

-افتتاح کتابخانه اهدایی سرکار خانم دکتر فرشته قاسم زاده

همزمان با هفته گرامیداشت کتاب و کتابخوانی، یک مجموعه کتابخانه  اهدایی توسط والده مکرمه دکتر فرشته قاسم زاده عضو هیات علمی بازنشسته گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی مشهد،  در روز چهارشنبه 29آبان 1398 در محل خوابگاه پردیس 6 دخترانه با حضور جمعی از مسئولین معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه و کتابخانه مرکزی افتتاح شد.  این کتابخانه با بیش از 350 جلد کتاب اهدایی در موضوعات مختلف دینی، ادبیات ایرانی و خارجی، روانشناسی واقع در طبقه دوم خوابگاه   پردیس 6 در دسترس دانشجویان علاقمند خوابگاهی میباشد. 

98090306

-پاکسازی محدوده سالن مطالعه مرکزی از ته سیگار

همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی و در راستای انجام مسئولیت اجتماعی، جمعی از همکاران کتابخانه مرکزی با حمایت دانشگاه سبز در تاریخ چهارشنبه 29آبان 1398 اقدام به جمع آوری ته سیگار از محدوده سالن مطالعه مرکزی نمودند.

98090305

-برگزاری دو عنوان سخنرانی علمی  با عنوان: "چگونه باسواد رسانه ای شویم" توسط دکتر شعله ارسطو پور و "اینترنت اشیاء و فناورهای همگرا در خدمت بشر" توسط دکتر هراتی

-برگزاری دومین پیش نشست (پنجمین کنگره متخصصان علم اطلاعات ایران)کتابخانه های دانشگاهی با عنوان: "آینده کتابخانه های دانشگاهی قابلیت های بیشتر،فضای کمتر"

در این پیش نست از کلیه کتابداران دانشگاه فردوسی و مسئولین و روسای کتابخانه های سراسر مشهد دعوت  بعمل آمد تا در جلسه مربوطه شرکت کنند.

-شرکت رئیس کتابخانه و چند نفر از کتابداران در جلسه "کتابخوان و معرفی کتاب" که در کتابخانه مرکزی امام خمینی مشهد برگزار شد.

98090307

 

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه