سومین گفتمان علم داده مشهد برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :

سومین گفتمان علم داده مشهد توسط دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد با همراهی مرکز نوآوری شهری شهرداری مشهد و حمایت اسکای روم در روز چهارشنبه 18 اسفندماه 1400 در محل سالن همایش کارخانه نوآوری مشهد برگزار شد.

در این همایش بیش از یکصد نفر علاقمند از دانشگاه و کسب و کارهای مرتبط، با رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت حضوری و حدود 90 نفر به صورت برخط شرکت کردند.

در ابتدا دکتر مسعود مظلوم ضمن خوش‌آمدگویی به حاضرین، با معرفی حامیان سومین گفتمان (دانشگاه فردوسی مشهد، دانشکده علوم ریاضی، پارک علم و فناوری خراسان رضوی، مرکز نوآوری شهری مشهد، اسکای روم، انجمن رویدادهای سبز، کارخانه نوآوری مشهد، انجمن علمی دانشکده علوم ریاضی و آزمایشگاه علم داده دانشگاه فردوسی مشهد) سخنان خود را آغاز کرد. وی ضمن اشاره به اهمیت ارتباط صنعت و علم داده، خلاصه‌ای از گفتمان گذشته را بیان کرد. دکتر مظلوم در ادامه توضیحاتی درمورد ویژگی‌ها و اهمیت بینایی کامپیوتر ارائه داد.

در ادامه این جلسه دکتر محمد امین صادقی عضو هیأت علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و سخنران علمی این گفتمان، با معرفی ابن هیثم و فعالیت‌های او در حوزه بینایی سخنرانی خود را آغاز کرد. به گفته ایشان در اواخر دهه 2000 یکی از مسائل بوجود آمده این بود که با ا فزایش داده‌ها، کارایی افزایش پیدا نکرد و در نتیجه روش های سنتی در پردازش تصویر و بینایی کامپیوتر منسوخ شد.

دکتر صادقی در ادامه به فعالیت های خود در این حوزه اشاره کرد که یکی از آن ها‌ همکاری با دانشگاه MIT در آماده‌سازی نقشه‌هایی در حوزه راهنمایی و رانندگی و بررسی نقاط مختلفی که بر اساس داده‌های ماهواره ای و تاریخچه تصادفات احتمال تصادف در آنها وجود دارد، می‌باشد.

در پایان دکتر حسین کافیان بنیان گذار و مدیرعامل شرکت دانش بنیان ویراسنس و سخنران تجاری این گفتمان، به بیان برخی از تجربیات ناموفق و گستره فعالیت های خود در شرکت ویراسنس پرداخت. وی افزود این شرکت در ابتدا در حوزه‌های صنعت، پزشکی و دامپزشکی فعالیت‌های سفارشی برای مجموعه‌های مختلف انجام داده و پس از این تجربه، به آماده‌سازی محصولاتی در حوزه هوشمندسازی خط تولید و اتوماسیون صنعتی و سیستم نظارتی هوشمند پرداخته است.

p1

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه