سخنرانی رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد در دانشگاه اسلامی علوم و فنون کشمیر

ارسال شده در تاریخ :

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر رئیسیان رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد و عضو هیئت‌امنای دانشگاه مذاهب اسلامی در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه اسلامی علوم و فنون کشمیر، گفت: دعوت امت اسلامی به وحدت و اتحاد جزو تعالیم اصلی قرآن کریم است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر رئیسیان در جریان سفر به کشور هند با حضور در دانشگاه اسلامی علوم و فنون کشمیر با موضوع: روش‌شناسی فهم قرآن» و روش‌های تفسیر قرآن کریم به سخنرانی پرداخت.

وی در این همایش به نقش قرآن کریم در جوامع اسلامی و همچنین به روش‌های تفسیر قرآن کریم پرداخت و بیان داشت: قرآن دو نقش اساسی در زندگی مسلمانان دارد. نقش اول به‌عنوان منبع اصلی تفکر و آموزه‌های دینی مسلمانان است و نقش دوم قرآن کریم عامل وحدت مسلمانان است.

 دکتر رئیسیان افزود: اگر مسلمانان به قرآن چنگ بزنند و عمل کنند جامعه اسلامی امت واحده خواهد بود چراکه جزو تعالیم اصلی قرآن کریم همین است که همه را دعوت به اتحاد و وحدت می‌کند.

عضو هیئت‌علمی دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص روش‌های تفسیر قرآن کریم نیز به چهار روش تفسیر قرآن به قرآن، روش تفسیر قرآن به سنت، تفسیر باعقل و روش تفسیر از طریق شهود اشاره کرد.

رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به آیات ۷۷ و ۷۸ و ۷۹ سوره مبارکه واقعه دراین‌ارتباط، گفت: از این آیات شریفه می‌توان فهمید که قرآن دارای دو سطح و لایه است که یکی سطح نازل و یا حقیقت نازله که در قالب زبان عربی به مدت ۲۳ سال بر پیامبر اکرم (ص) نازل‌شده است و سطح متعالی و بالاتر قرآن کریم که از آن قسمت (فی کتاب مکنون...) قابل‌استفاده است که آن مرحله را هرکسی دسترسی ندارد مگر افرادی که روح و جان‌ودلشان را پاک و مطهر ساختند.

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه