سخنرانی دکتر عباسی نماینده مجلس و دانشمند هسته ای در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :


در روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ دکتر فریدون عباسی دانشمند هسته‌ای و نماینده مجلس شورای اسلامی در رابطه با روند پیشرفت دانش و فناوری هسته‌ای در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد به سخنرانی پرداخت.
در ابتدای مراسم دکتر سیدین مسئول بسیج اساتید دانشگاه طی سخنانی گفت: با توجه به رشد علم هسته‌ای در ایران این سخنرانی را تدارک دیدیم تا پیشرفت‌های علم هسته‌ای را به نمایش بگذاریم و از این طریق امید را به جامعه دانشگاهی؛ اساتید و دانشجویان تزریق کنیم و روحیه خودباوری را در آن‌ها تقویت کنیم.
در ادامه دکتر فریدون عباسی دانشمند هسته‌ای و نماینده مجلس شورای اسلامی به ذکر خاطراتی از ابتدای تحصیل پرداخت تا بخشی از روند رشد و پیشرفت انرژی اتمی ایران را نشان بدهد.
دکتر عباسی در ادامه گفت: دوران کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه فردوسی مشهد و در کنار اساتید برجسته و بزرگواری مشغول به تحصیل بودم که تاثیر شگرفی بر من داشت. مرحوم دکتر کوهی تلاش‌های بسیاری در حوزه انرژی هسته‌ای داشت و از ابتدا که تجهیزات مناسبی در کشور وجود نداشت دکتر کوهی برای وارد کردن این تجهیزات تلاش‌های بسیاری کرد.
در ادامه وی از آشنایی خود با شهید شهریاری گفت و ادامه داد: بعد از مدتی از تحصیل با دکتر شهریاری همکاری داشتم و باهم توانستیم نرم‌افزار جدیدی که پایه‌های آن را ده سال پیش خودم گذاشته بودم با کمک هم به ثمر برسانیم. با کمک دکتر شهریای کارگاه‌های آموزشی بسیاری به راه انداختیم و بعد از سال‌ها ثمره تلاش‌های گذشته خود را دیدیم و انرژی هسته‌ای رشد فراوانی کرد.
وی همچنین افزود: در دورانی که رئیس دفتر انرژی اتمی بوده پژوهشگران و نخبگان جوان بسیاری را وارد عرصه کرده تا بتوانیم از علم و آگاهی آن‌ها بهره ببریم.
دکتر عباسی همچنین از تاثیر مهم اساتید سخن گفت و اشاره کرد: اساتید باید به دانشجویان خود شجاعت بدهند تا دانشجویان بتوانند به دنبال علم و دانش بروند.همچنین اعتقاد مذهبی اساتید دانشگاه فردوسی مشهد بسیار برای من جالب توجه بود و تاثیر بسیاری بر من گذاشت.
در نهایت افزود: امروز کشور ما صفر تا صد هسته‌ای را انجام می‌دهد، غنی سازی بالا در کشور را داریم، متخصصان بسیاری در این حوزه در کشور وجود دارند که اقدامات ارزنده‌ای انجام می‌دهند و هر چند ترورها باعث ریزش شد اما رویش نیز داشت.
وی ادامه داد امروز من با توجه به متخصصانی که در این حوزه داریم دریافتم که حتی نیازی به حضور من به عنوان مدیر در این حوزه نیست و به مجلس رفتم تا فرصت را فعالیت برای دیگر افراد توانمند فراهم کنم.

خبر از: فائزه قنبری

تصویر از: حسن هاشمی - زهرا کارکن

 

 

photo_2023-04-27_01-40-26

IMG_9361.JPG

 

IMG_9351.JPG

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه