ساخت ماده کاربردی گوانیدینیوم تیوسیانات در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر حسین عشقی، استاد گروه شیمی دانشکده علوم با همکاری "شرکت دانش بنیان گیلدا پژوهان سبز"، با بهره گیری از دانش روز در زمینه سنتز ترکیبات شیمیایی پرکاربرد، موفق به سنتز گوانیدینیوم تیوسیانات با خلوص بالا شدند.

دکتر عشقی که مدیر عامل شرکت دانش بنیان گیلدا پژوهان سبز نیز می باشد در مورد ساخت این ماده چنین گفت: این ماده مشابه داخلی ندارد و ساخت آن باعث بی نیازی از واردات این ماده از کشورهای دیگر می گردد.

وی ادامه داد: گوانیدین که کربامیدین نیز نامیده می شود ، یک باز قوی و دارای حلالیت بالا در آب است. در شرایط معمولی پایدار بوده و جاذب رطوبت می باشد. از آنجایی که گوانیدین به آسانی به محصولات گازی تجزیه می شود، نمک های گوانیدینیوم پایدارتر از گوانیدین است نمکهای گوانیدینیوم می توانند با فرآیندهای کلاسیک و به وسیله پروتون دار کردن گوانیدین ها با استفاده از اسیدهای قوی به دست آورد. مطالعات زیادی روی آمینو گوانیدین ها به منظور کاربردهای دارویی انجام گرفته شده است، به طوری که مشتقات گوانیدین و آمینوگوانیدین با فعالیت ضدمیکروبی در زمینه طبی و ضدعفونی کردن، مورد بررسی زیادی قرار گرفته اند. یکی از این ترکیبات ارزشمند از نمک های گوانیدین، گوانیدیتیوم تیوسیانات می باشد.

گوانیدینیوم تیوسیانات یا ایزوتیوسیانات گوانیدینیوم (GITC) یک ترکیب شیمیایی است که به عنوان یک عامل مختل کننده ی قوی پیوندهای هیدروژنی آب به کار می رود، همچنین از این ترکیب در استخراج DNA  و RNA  از سلول ها به عنوان محافظ اسید نوکلئیک به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربرد های این ترکیب،  استفاده به عنوان عامل غیرفعال کننده ویروس هایی از قبیل ویروس آنفولانزای اسپانیایی است. این ترکیب ارزشمند یکی از اجزای اصلی کیت های تشخیصی از جمله کیت تشخیص کرونا می باشد این عملکرد اهمیت زیادی در مطالعه ی مطمئن و به دور از خطر ویروس ها دارد. از دیگر کاربرد های مهم این ترکیب استفاده از آن در فرآیند کافت (Lysis) می باشد که در آن غشای بیرونی یاخته از بین می رود. این فرآیند در مطالعات زیست شناسی از اهمیت زیادی در استخراج RNA وDNA از  سلول ها و ذرات ویروس برخوردار است. علاوه بر فرآیند کافت، گوانیدینیوم تیوسیانات با مختل کردن فعالیت آنزیم های RNase و آنزیم های DNase سبب می شوند تا فرآیند استخراج  با کمترین آسیب به گونه های استخراج شونده پیش رود.

آزمایشگاه تحقیق و توسعه ی شرکت گیلدا پژوهان سبز با بهره گیری از دانش روز در زمینه ی سنتز ترکیبات شیمیایی پرکاربرد، موفق به سنتز گوانیدینیوم تیوسیانات با خلوص بالا شده اند. این شرکت با افتخار اعلام می کند که آمادگی کامل جهت تامین نیازهای پژوهشی و صنعتی کشور به این ترکیب ارزشمند را دارا می باشد.

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه