دیدگاه ها و نقطه نظرات استاد دانشگاه فردوسی مشهد در برنامه تلویزیونی چشم انداز اقتصاد ایران

ارسال شده در تاریخ :

دیدگاه ها و نقطه نظرات دکتر ناصر شاهنوشی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و عضو هیات علمی گروه اقتصاد کشاورزی دانشکده کشاورزی این دانشگاه در برنامه تلویزیونی چشم انداز اقتصاد ایران ، با موضوع عوامل افزایش قیمت گوشت و مرغ در کشور

 

 

دکتر ناصر شاهنوشی عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دولت شخصیت حقوقی است ، اموراتی که تصدی آن بر عهده دولت است، مشکلاتی را به وجود می‌آورد، دولت تمشیت امور بازار را نباید بر عهده بگیرد.

در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا در رسانه ملی مهمترین عوامل افزایش قیمت گوشت و مرغ با حضور انصاری پژوهشگر اقتصادی و متخصص امور دام و کشاورزی، دکترشاهنوشی استاد دانشگاه فردوسی مشهد و رشیدی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت. دکتر شاهنوشی عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در گفتگوی زنده با شبکه ایران کالا گفت: نقش تحریم ها را نباید کم اهمیت بدانیم لذا تحریم در کشور ما در حوزه واردات و صادرات و دیگری در حوزه سیستم بانکی ایجاد شده است. وی با اشاره به اینکه بخشی از شوک هایی که به اقتصاد وارد می‌شود مثلاً در حوزه‌های دام و طیور به دلیل آثار تحریم‌ها است گفت: دور زدن تحریم‌ها هزینه های زیادی ایجاد می‌کند. این مدرس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه تحریم‌ها را نباید نادیده بگیریم اظهار کرد: محصولات پروتئینی نیاز مردم است و جامعه نسبت به آن حساس است اما نارسایی ها ممکن است در حوزه‌های دیگری هم وجود داشته باشد. دکترشاهنوشی با اشاره به اینکه از اول انقلاب تا کنون در تمام مقاطع دیده ایم که مثلا در دهه 60 ،چهار نرخ ارز داشتیم افزود: مشکلات و مسائل مربوط به رانت از چند نرخی بودن ارز است، متاسفانه دولت فعلی به دو نرخی بودن ارز توجه لازم را ندارد، ارز 4200 تومانی تبعات منفی ایجاد می‌کند و توان ایجاد رانت را دارد. وی با اشاره به اینکه خیلی از کشورها با دولتی بودن اقتصاد مخالف هستند و این تصدی‌گری منافعی را برای دولت ایجاد می‌کند عنوان کرد: دولت شخصیت حقوقی است، اموراتی که تصدی آن بر عهده دولت است، این مشکلات را به وجود می‌آورد، دولت تمشیت امور بازار را نباید بر عهده بگیرد. این مدرس دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه دولت وارد این چرخه شده و نمی تواند اوضاع را مدیریت کند خاطرنشان کرد: اساساً دولت نباید وارد این حوزه می‌شد، در این شرایط هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده آسیب دیده است. دکترشاهنوشی خاطرنشان کرد: فرآیندی که برای ارز 4200 تومانی شکل می‌گیرد، نمی‌گذارد که روال عادی امور طی شود و تعمداً روند سخت می‌شود، بیشترین تورم کالایی را متاسفانه در کالاهای اساسی داریم، باید ببینیم چه کسانی از این رانت بزرگ بهره‌مند می‌شوند، امیدواریم مجلس به پای قضیه بیاید و نمایندگان مجلس باید طرح ها را چکش کاری و سپس آنها را مطرح کنند، دولت باید پای خود را از مداخلات بیرون بکشد لذا مرغ مسئله ای نیست که در جامعه تبدیل به معضل شود.

شایان ذکر است: چشم انداز اقتصاد ایران برنامه ای از شبکه تلویزیونی ایران کالاست که به بررسی مسایل روز اقتصاد کشور با حضور مسئولین، دانشگاهیان و کارشناسان مطرح اقتصادی می پردازد و در دویست و هشتادمین قسمت این برنامه که شب گذشته ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ برگزار شد عوامل افزایش قیمت گوشت و مرغ در کشور با حضور سایر میهمانان برنامه مورد کنکاش قرار گرفت.

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه