دومین نشست تخصصی ایده تا عمل برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :

رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی: بسیاری از افراد به رزومه‌سازی و تولید مقاله پرداخته‌اند و حتی در این زمینه از کشورهای پیشرفته نیز پیشی گرفته‌ایم که این امر بلای جان کشور شده است.

دکتر رضا لطفی در نشست "از ایده تا عمل" با موضوع بررسی مطالبات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب در دفتر نهاد رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: این رفتار جهل مرکب است، زیرا وقتی به واسطه تولید مقالاتی که هیچ کاربردی برای جامعه ندارد به این باور برسیم که خیلی خوب پیشرفت کرده‌ایم، دیگر برای مسائل لازم کشور تلاش نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: در حوزه تولید علم پیشرفت‌های بسیار داشته‌ایم ولی چه مقدار از این علم نافع بوده و به حل مسائل اساسی کشور منجر شده است؟

عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: نقطه مقابل اخلاص در عمل، رزومه سازی است که بیشتر به اعداد و ارقامی خلاصه می‌شود که کاری از پیش نمی‌برند و باید به این نکته توجه داشت که کشورهای پیشرفته در تولید علم سرآمد نیستند و بیشتر به دنبال تربیت نیروی متخصص و مدیر هستند، باید ارزش و ارزش آفرینی دوباره تعریف گردد. 

دکتر لطفی افزود: در میان یک دوگانگی قرار گرفته‌ایم و اعلام می‌کنیم در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم و آن وقت فقط برای پنج بازیکن سرخابی حدود ۲۰ میلیارد تومان هزینه پرداخت می‌شود. با این رقم می‌توان استارتاپ‌های بسیار به راه انداخت و حمایت کرد که نتیجه آن پیشرفت کشور است ولی انگار هنوز این جنگ اقتصادی را باور نکرده‌ایم. دانشگاه‌ها ارتباطی با جامعه پیدا نکرده‌اند و فناوری‌های تولید شده توسط مردم مورد استفاده قرار نگرفته است. بسیاری از افراد می‌پرسند، وقتی توانایی ساقط کردن پهپاد متجاوز را داریم چرا در تولید خودرو ناکارآمد هستیم که موجب آلودگی هوا و مصرف زیاد بنزین شده و همچنین حوادث منجر به جرح و فوت به واسطه استفاده از این خودروها بسیار است.

وی افزود: مسئله‌هایی که ارزش حل کردن دارند در دانشگاه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر مقاله‌ها برای گرفتن ترفیع تولید می‌شود، کمتر به مسائلی که ارزش فکر و تحلیل دارد در دانشگاه‌ها پرداخته می‌شود در حالی که پروژه‌های تحقیقی سایر کشورها مسئله محور هستند.

رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی ادامه داد: نیاز به اصلاح طرز تفکر و سبک زندگی وجود دارد و باید به سوی اقتصاد دانش بنیان حرکت کرد. مهمترین ظرفیت امید بخش کشور ما نیروی انسانی می‌باشد که مستعد و کارآفرین با زیربنای عمیق و اصیل دینی تربیت شده است. در خودباوری، دچار افراط و تفریط هستیم، بسیاری از جوانان به فکر رفتن از کشور هستند ولی نمی‌دانند چرا، جوانان نباید بدون آگاهی قصد خروج از کشور را در پیش گیرند.

رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی اظهار داشت: باید در مصرف سرمایه‌های خود صرفه‌جویی کنیم و در عین حال زمان کار مفید و مطالعه را افزایش دهیم. باید بپذیریم دستیابی به فناوری‌های برتر، صبر و هزینه زیاد می‌طلبد و باید برای به دست آوردن تکنولوژی از این دو ابزار استفاده کرد.

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه