برگزاری آیین گرامی‌داشت یلدا در مرکز فردوسی دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

آیین گرامی‌داشت یلدا روز دوشنبه 28 آذر ماه 1401 با حضور دکتر احسان قبول مدیر همکاری های علمی بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی، دکتر محمد تقوی رئیس مرکز فردوسی، مدرسان و فارسی آموزان مرکز فردوسی و فارسی آموزانی از کشورهای عراق، نیجریه، هند، روسیه، لبنان، سوریه و پاکستان در مرکز فردوسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر تقوی ضمن خیر مقدم و تبریک یلدا به مدرسان و فارسی آموزان مرکز، از پیشینه‌شناسی و آداب و رسوم شب یلدا در نزد ایرانیان سخن گفت و یلدا را جهان‌شناسی گذشتگان دانست که طبیعت را گرامی می‌داشتند و آن را پایان چرخة سرما و شروع چرخة گرما تلقی می‌کردند و در واقع یلدا نقطه شروع و بهبود اوضاع طبیعت بود که آن را جشن می‌گرفتند. وی فلسفه برگزاری این جشن‌ها را فرصتی برای از یاد بردن سختی‌ها دانست و برخی از کارکردهای این آیین را با فرهنگ‌های دیگر مقایسه کرد. رئیس مرکز فردوسی، حفظ و ترویج این سنت کهن و ایجاد لحظاتی خوش برای فارسی آموزان مرکز را از اهداف برگزاری این مراسم عنوان کرد.

سپس دکتر طالب الموسوی رئیس دانشگاه کوت، ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه فردوسی مشهد برای پنجمین بار و تشکر و قدردانی از دکتر احسان قبول افزود: مرکز فردوسی امکانات و خدمات زیادی را برای فارسی آموزان عراقی فراهم کرده است و دانشگاه کوت نمایندگی مرکز فردوسی است. وی ابراز امیدواری کرد دانشجویان عراقی پس از طی مراحل تحصیل و اخذ گواهینامه معتبر از این دانشگاه به عراق بازگردند و برای کشورشان مفید باشند.

در ادامه این مراسم دکتر احسان قبول ضمن خوشامدگویی به مهمانان، در خصوص برنامه های آتی مرکز فردوسی و تغییر و تحولات این مرکز توضیحاتی را ارائه کرد.

از دیگر برنامه های این مراسم، مسابقه مهارت‌های زبانی بین فارسی آموزان، مسابقه برای مدرسان، شعرخوانی و تفال به دیوان حافظ و پخش کلیپ بود.  

p1

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه