برگزاری کارگاه آموزشی بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

کارگاه آموزشی بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد با حضور معاون مدیر برنامه، بودجه و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مدیران برنامه‌وبودجه دانشگاه‌های مناطق 8، 9 و 10 کشور روز چهارشنبه مورخ 2 آبان ماه 97 به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر سعید کیوانفر معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع دانشگاه فردوسی مشهد در ابتدا ضمن خیرمقدم و خوش‌آمد گویی به میهمانان به خاطر حضورشان در دانشگاه فردوسی، نسبت به اهمیت نقش برنامه‌ریزی در پیشبرد اهداف دستگاه نکاتی را مطرح نمود. ایشان بیان داشتند که دانشگاه به‌عنوان یکی از بازوان اصلی توسعه در کشور بایستی دارای نهاد برنامه‌ریزی بوده و ضمن رصد وضعیت حال و آینده‌ جامعه محلی، ملی و جهانی، نسبت به امر برنامه‌ریزی برای حرکت روبه رشد دانشگاه اقدام نماید. حوزه برنامه‌ریزی در دانشگاه تدارک ابزارهای اجرای این سیاست‌ها نظیر برنامه‌وبودجه اقدام نماید. پس‌ازآن اجرای برنامه‌ها توسط معاونت آموزشی و پژوهشی به‌عنوان بازوان اصلی اجرای برنامه، به مورداجرا درخواهد آمد. درنهایت حوزه برنامه‌ریزی با رصد نمودن اجرای برنامه‌ها، به امر نظارت کلان در دانشگاه خواهد پرداخت. ایشان همچنین نسبت به تفاوت دو رویکرد برنامه محور در این مدل با رویکرد سنتی که در قالب برنامه‌وبودجه شناخته می‌شود نکاتی را خاطرنشان کردند.

ایشان در پایان عدم وجود چنین ساختاری را در وزارت عتف به‌عنوان یکی از مشکلات دانشگاه‌های پیشرو نظیر دانشگاه فردوسی مشهد دانستند و تأکید کردند که نگاه سنتی وزارت علوم به مقوله اعتبار و تخصیص و عدم هماهنگی آن با امر برنامه‌ریزی در دانشگاه‌ها، باعث ناهماهنگی‌هایی در سطح دانشگاه‌ها شده است و اظهار امیدواری کردند که وزارت علوم نسبت به اصلاح مدل و رویه موجود اقدام لازم به عمل آورد.

در ادامه جلسه سرکار خانم دکتر فریبا خالقی سروش معاون محترم مدیریت برنامه، بودجه و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به اهمیت و ضرورت بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد مطالبی را مطرح نمودند و بیان داشتند با توجه به محدودیت‌ها و قوانین بالادستی رعایت این الگو در بودجه سال 98، از سوی سازمان برنامه‌وبودجه الزامی می‌باشد. ایشان افزودند استفاده از سامانه جامع آموزش عالی امکان پاسخگویی به اطلاعات موردنیاز سازمان برنامه‌وبودجه را دارد و امید است با مشارکت دانشگاه‌ها نسبت به توسعه سامانه مذکور در آینده اقدامات لازم انجام پذیرد. در ادامه دو نفر از کارشناسان محترم مدیریت برنامه، بودجه و تشکیلات وزارت، نسبت به رونمایی از سامانه مذکور مطالبی را ارائه نمودند و با پرسش و پاسخ حاضرین و رفع ابهامات، کارگاه به پایان رسید.

پس از نماز جماعت، انتخابات دبیران مناطق 8، 9 و 10 برگزار و جناب آقایان کشته‌گر، کیوانفر و طلوعیان به ترتیب به‌عنوان دبیران مناطق 8، 9 و 10 انتخاب گردیدند.

ارسال کننده خبر: الهی نژاد

841156

841146

841147

841148

841149

841150

841151

آخرین اخبار