برگزاری مراسم میثاق مهر ویژه دانشجویان نو ورود در حرم مطهر رضوی

ارسال شده در تاریخ :

 

در روز سه شنبه ۱۳ مهرماه ۱۴۰۱ مراسم معنوی میثاق مهر در رواق شیخ حرعاملی حرم مطهر رضوی برای دانشجویان نو ورود دانشگاه فردوسی مشهد و موسسات آموزش عالی مشهد با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهد آیت الله علم الهدی برگزار شد.

در این مراسم دکتر غفاری معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد به نیابت از طرف تمام مسئولان دانشگاه به ویژه دکتر ضابط سرپرست دانشگاه فردوسی خیر مقدم گفت و حضور آیت الله علم الهدی در این برنامه را نشانه اهمیت دادن ایشان به دانشگاه و دانشجو اعلام کرد.

در ادامه وی از راحتی فلاکت باری که در زمان غیبت امام عصر(عج) همه درگیر آن هستیم صحبت کرد. راحتی فلاکت بار به این معناست که با وجود اینکه در خیلی از موارد همه ما زندگی راحت و با آرامشی داریم اما در واقع با فلاکت زندگی می‌کنیم و مهم‌ترین راحتی فلاکت بار حال حاضر بشر محرومیت از ارتباط فیزیکی با امام زمان(عج) است که متاسفانه همه به آن عادت کرده‌ایم.

وی در ادامه اضافه کرد: ضروری است که هر کس به نوبه خود تلاش کند و به دنبال تغییر در شرایط زندگی خود باشد.

همچنین اشاره کرد: از ابتدای تاریخ بشریت تا امروز شاهد فتنه‌های مختلفی بوده‌ایم به عنوان مثال در زمانی که ابرهه قصد حمله به کعبه را داشت حضرت عبدالمطلب می‌خواست با ابرهه ملاقات کند، ابرهه گمان می‌کرد که می‌خواهد از او خواهش کند تا به کعبه تجاوز نکند اما حضرت عبدالمطلب برای آزادسازی شترهای خود نزد او رفته بود و به ابرهه گفت: من ارباب شترها هستم و کعبه اربابی دارد که تو را محو خواهد کرد.

 

 

بنابراین ضروری است که اصل توکل را در زمان فتنه فراموش نکنیم.

همچنین با اشاره به جریان جنگ صفین و این سخن امام علی(ع) که فرمودند: در فتنه ها، چونان شتر دوساله باش، نه پشتی دارد که سواری دهد، و نه پستانی تا او را بدوشند.

اظهار داشت: همان‌گونه که مقام معظم رهبری نیز اشاره کرده‌اند این سخن بدین معناست که در زمان فتنه باید مراقب باشیم که فتنه‌گران از ما سوءاستفاده نکنند و همچنین از حق دفاع کنیم نه اینکه صرفا سکوت کنیم و سخنی نگوییم.

در ادامه این برنامه آیت الله علم الهدی؛ نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه مشهد ضمن تبریک به مناسبت ورود به دانشگاه فردوسی مشهد اشاره کرد: زندگی دانشجویی نقطه عطفی در زندگی همه شما خواهد بود و لازم است این نقطه عطف آمیخته با بصیرت و آشنایی کامل با زندگی و سرنوشت آینده شما باشد.

وی همچنین اشاره داشت: مهم‌ترین تفاوتی که در نقطه‌های عطف زندگی وجود دارد مرز شناخت است و همین مرز شناخت تفاوت میان مراحل مختلف زندگی از کودکی تا جوانی است.اگر در شناخت افراد تحولی ایجاد شود به مرحله بعد منتقل شده است.بنابراین شما نیز باید از مرحله قبلی رها شوید در غیر اینصورت در زندگی درجا زده‌اید و رشدی شکل نخواهد گرفت.

آیت الله علم الهدی همچنین در خصوص اهمیت ورود به دانشگاه اشاره کرد: ورود به دانشگاه صرفا ورود به عرصه آموزشی نیست بلکه این ورود تغییرات گسترده‌ای در زندگی شما ایجاد خواهد کرد از جمله اینکه در این دوره شما تصمیم گیرنده امور آموزشی و اجتماعی خودتان خواهید بود بر خلاف گذشته که انجمن اولیا و مربیان تصمیمات را اتخاذ می‌کردند.ورود به دانشگاه از شما زنان و مردان مستقل می‌سازد.

وی اظهار داشت: هر چند رشد انسان در زمینه‌های مختلف به صورت تدریجی است اما رشد جنبه‌های جهشی هم دارد.رشد فکری انسان نیز در دوره‌ای با رشد جهشی روبه‌رو می‌شود.

وی با اشاره به سخن امام‌‌ علی(ع) که می‌فرمایند: خدا رحمت کند کسی را که سه شناخت داشته باشد: شناخت مبدا، شناخت ظرفیت وجودی و شناخت هدف اضافه کرد: در مورد شناخت مبدا همه باید به خدا باوری برسیم و خداوند را به عنوان مبدا بشناسیم، همچنین از استعداها، توانایی‌ها، امکانات مادی و معنوی آگاه شویم و هدف خود را زندگی مشخص کنیم.اگر از این سه دانش برخوردار نشویم خطرات زیادی در زندگی ما را تهدید خواهد کرد و موجب می‌شود که گرایش‌های نفسانی و هیجانات بر انسان مسلط شود و انسان را به برده دیگری تبدیل کند که در جهت پیش بردن اهداف آن‌ها عمل کند.

آیت‌ الله علم الهدی با توجه به سابقه مدیریتی خود در دانشگاه تاکید داشت: مسئولان دانشگاهی باید درک درستی از شرایط دانشجو داشته باشند تا بتوانند به درستی دانشگاه را اداره کنند.

همچنین با توجه به برگزاری مراسم میثاق معنوی مهر در حرم مطهر رضوی به دانشجویان نوورود سفارش کرد: حضور در حرم و شروع سال تحصیلی از حرم مطهر برای همه دانشجویان فراهم نیست بنابراین خودتان را به امام رضا(ع) بسپارید و با امام رضا(ع) معامله کنید.

در انتها سخنان خود اشاره کرد: شما سفیرهای اسلام برای آینده و بزرگ‌ترین سرمایه‌های ارزشمند این کشور هستید.

مراسم با اقامه نماز جماعت در حرم رضوی به پایان رسید.  

خبرنگار: فائزه قنبری

 

titr2

 

18

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه