برگزاری مراسم بزرگداشت روز حافظ در کشور سریلانکا با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

مراسم بزرگداشت حافظ مورخ در سریلانکا با حضور هیاتی از سوی دانشگاه فردوسی مشهد متشکل از دکتر امید همدانی، دکتر محمود لاری، دکتر عباس زاده، دکتر مصطفوی و دکتر ودیعی به‌صورت میزگردی با عنوان «همزیستی و وحدت از منظر حافظ» در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی شهر کلمبو کشور سریلانکا برگزار شد.

در این نشست دکتر امید همدانی عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد به‌عنوان سخنران اصلی جلسه به ارائۀ مطلب به زبان انگلیسی پرداخت، ایشان با بهره‌گیری از سرودۀ معروف حافظ «جنگ هفتادودو ملت همه را عذر بنه /چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند»، ضمن آغاز بحث، اشاره کرد که ریشۀ بسیاری از گرفتاری‌های انسان امروز در این بیت از شعر حافظ خلاصه شده است. بیتی که هم به درگیری و عدم درک متقابل بشر از یکدیگر اشاره دارد و هم دورماندن از حقیقت را ریشۀ  اصلی این نزا‌ع ها می‌داند. دکتر همدانی اشعار و تفکر حافظ را به بخش‌های چهارگانه (نگاه انتقادی به اوضاع دوران خودش، ارائۀ تفسیری از زندگی و مرگ، تفکیک انسان به دو بُعد مادی و معنوی و همچنین ترغیب و تشویق انسان‌ها به زندگی‌کردن بدون ریا) تقسیم کرد و اظهار داشت که آموختن از مکتب فکری حافظ که تبلور آن در اشعارش به‌وضوح دیده می‌شود، می‌تواند کمکی باشد برای داشتن زندگی مبتنی بر همزیستی، درک متقابل و دورماندن از خشونت و درگیری . در این نشست سفیر کشورمان در سریلانکا و  مدیر کل  بنیاد پَت فایندر نیز به ارائه سخنرانی پرداختند.
از دیگر برنامه های این سفر مصاحبه دکتر امید همدانی با تلویزیون ملی سریلانکا درباره عرفان و تصوف اسلامی بود.
هیات دانشگاه فردوسی مشهد نیز دیداری با رئیس و معاون دانشگاه کلمبو داشتند که بنا شد در اولین فرصت تفاهم نامه همکاری میان دو روساء دانشگاه به امضا برسد.

98090505

98090506

 

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه