برگزاری افتتاحیه طرح ملی ضیافت ایثار دانشجویان دختر در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

برگزاری افتتاحیه طرح ملی ضیافت ایثار دانشجویان دختر در دانشگاه فردوسی مشهد

اولین طرح بصیرت افزایی دانشجویان شاهد و ایثارگر دختر سراسر کشور به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد در روز پنجشنبه 20 مرداد 1401 در محل دارالقرآن حرم مطهر رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد این مراسم با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رستمی رئیس  نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور، دکتر داداش پور معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر ارژنگ معاون امور دانشجویان داخل کشور سازمان دانشجویان وزارت عتف، دکتر تقی زاده مدیر کل اداره شاهد و ایثارگر وزارت علوم، دکتر امید رئیس حراست سازمان امور دانشجویان، دکتر ضابط سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر غفاری معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه برگزار شد. 

در ابتدای مراسم دکتر ضابط سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خوش آمدگویی به فرزندان شهدا و ایثارگران و مهمانان این مراسم، ایام عزاداری اباعبدالله حسین (ع) را تسلیت گفت.

وی در ادامه سخنان اضافه کرد: یکی از برترین مزایای این طرح افتخار حضور در جوار بارگاه ملکوتی ثامن الحجج است و باید قدردان این لحظات باشید. در ادامه وی بر استفاده درست از حضور در مشهد مقدس تاکید کرد و اظهار داشت که تلاش ما بر این است که همه امکانات برای استفاده بهینه از آستان مقدس رضوی در اختیار شما قرار گیرد و بدانید نگاه امام رضا (ع) به شماست و جواب شما را می‌دهد هر چند این صدا بر ما پوشیده است.

حجت الاسلام پایاب در ابتدای سخنان خود بیان کردند بنده هم از جنس شما فرزندان انقلاب هستم و خوشحالم در مقام نوکری فرزندان انقلابم و ما باید ادامه دهنده راه آن بزرگواران باشیم. شما بی علت به این مکان مقدس دعوت نشده اید و ویژگی ای در شما وجود دارد که مهمان این آستان ملکوتی شده اید. وی به فرمایشی از امام رضا (ع) پرداخت که فرمودند هیچ کسی غم و غصه و مریضی در دل آن بوجود نمی آید مگر اینکه منِ امام رضا با غم و غصه شما غصه دار شوم. هیچ کسی دعا نمی کند و سکوت نمی کند مگر اینکه منِ امام رضا به دعای شما آمین بگم. وی افزود بی علت به این مکان مقدس دعوت نشده اید و ویژگی ای در شما وجود دارد که مهمان این آستان ملکوتی شده اید، ضمن قدردانی از این فرصت باید ادامه دهنده راه شهدای عزیزی باشید که شما یادگار آن‌ها هستید. انشاالله در کنار بارگاه امام رضا این توفیق را به همه بدهد که روز قیامت شرمنده شهدا و ایثارگران نشویم.

دکتر رستمی رئیس نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها نیز در سخنان خود دانشجویان شاهد و ایثارگر را یادگاران ایثار و مجاهدت و تلاش و فداکاری خواند و افزود: پدران شما در مسیر ایثار و شهادت، انتخاب بزرگ و راه ارزشمندی را انتخاب کرده اند و شما شرافت این انتخاب را بهره برده اید. همانطور که در قیام نهضت امام حسین (ع) حضرت زینب (س) تمام قد به وظیفه خود عمل کرد، شما نیز باید ببینید که برای دوره ظهور حضرت مهدی چه نقشی خواهید داشت و چه برنامه ای برای نقش آفرینی در سپاه امام زمان طراحی کرده اید و در نهایت کدام مسیر را در زمان ظهور باید تسهیل کرد. تمام این موارد مشروط به این است که امام رضا (ع) نگاه ویژه ای به ما داشته باشند. 

وی  در انتها بیان کرد که این انقلاب مشروط بر اینست که امام زمان یک نگاه ویژه و میانبری به ما داشته باشد. مسیر شفاعت مسیر این میانبرهاست که در این مسیر دست ما را بگیرند و به نقطه­ ای برسانند که آرزویش را داشتیم.

در ادامه این برنامه دکتر داداشپور معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سخنانی را عنوان کرد که انقلاب اسلامی شهدای زیادی را به جامعه تقدیم کرد، باید یادگاران دفاع مقدس و مدافعان حرم بدانند که نقش برجسته ای دارند و در مسیر رشد انقلاب اسلامی مبارزه همچنان ادامه دارد و خون های زیادی جاری خواهد شد.

وی با تاکید بر اهمیت حفظ و گسترش دستاوردهای انقلاب اسلامی اظهار داشت: اداره کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر تلاش دارد به شناخت و کسب معرفت در حوزه انقلاب اسلامی به شما کمک کند؛ همان طور که شاهد برگزاری مراسم هایی همچون طرح ملی ضیافت ایثار، جشنواره شهید آوینی که به فهم بهتر ظرفیت های علمی، فرهنگی و قرآنی کمک میکند، طرح شهید سلیمانی که از برگزیدگان علمی فرزندان شهدا تقدیر میکند هستیم.

داداش­پور در انتهای سخنان خود اظهار کرد وظیفه شما به سبب اینکه فرزند شاهد و ایثارگر هستید در این انقلاب سنگین­تر است.

مسابقه قرآنی، سرود و نوحه خوانی از جمله دیگر برنامه هایی بود که در این مراسم برگزار شد.

طرح ملی ضیافت ایثار دانشجویان شاهد و ایثارگر دختر تا ۲۷ مرداد ماه ادامه دارد.

دانشجویان در این طرح در کلاس‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف مانند مهارت‌های زندگی، اخلاق اسلامی، روانشناسی و جامعه شناسی شرکت می‌کنند. همچنین برنامه‌های فرهنگی و فوق‌برنامه شامل زیارت حرم امام رضا (ع)، برنامه‌های حرم‌شناسی، دعای کمیل، مسابقات ورزشی، کتاب‌خوانی، دل­نوشته، نقدفیلم، بازدیدهای علمی، تریبون آزاد، پرسش و پاسخ، خودباوری و اعتماد بنفس، کارگاه‌های روانشناختی ارتقای زندگی و ازدواج  برای دانشجویان نیز درنظر گرفته شده است.

این طرح با هدف بصیرت‌افزایی دانشجویان شاهد و ایثارگر برای نخستین‌بار توسط اداره کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان کشور برگزار می‌گردد.  

خبرنگار: فائزه قنبری، مهدیه کوهستانی

 

ziafat2

 

zidafat1

 

ziafat5

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه