بازدید رئیس دانشگاه فردوسی مشهد از مرکز تحقیقات زمین لرزه شناسی

ارسال شده در تاریخ :

مرکز تحقیقات زمین لرزه شناسی دانشگاه فردوسی مشهد در عصر روز چهارشنبه 27 آذر 1398 میزبان دکتر کافی رئیس و دکتر بهرامی، معاون پژوهشی دانشگاه، بود. این بازدید به منظور استماع گزارشات و بازدید از پیشرفت‌ها و دستاوردهای این مرکز تحقیقاتی در سال جاری برنامه‌ریزی شده بود

ابتدا دکتر جعفر شجاع طاهری، بنیانگزار و مؤسس مرکز مطالبی را در زمینه اهمیت موضوع زمین‌لرزه‌شناسی با توجه به سابقه لرزه‌خیزی استان، پژوهشی و نیز قابلیت‌های استفاده از داده‌های زمین‌لرزه‌شناسی در امور پژوهشی بیان فرمود. سپس دکتر جاویدان به دغدغه‌های آموزشی این مرکز پرداخت و به تلاش برای اصلاح  روند آموزشی گذشته اشاره کرد. پس از آن به وضعیت شبکه لرزه‌نگاری باند پهن این مرکز در گذشته و حال پرداخته شد و دستاوردهای جدیدی که ضمن صرفه‌جویی اقتصادی در بهره‌برداری از پایگاه‌های مرکز، در نهایت به اتصال این شبکه به شبکه لرزه‌نگاری کشوری منجر شده اند مورد توجه قرار گرفت. در ادامه دکتر شهرام عباسی، سرپرست مرکز، ضمن ابراز امیدواری به آینده، نکاتی را در خصوص ادامه کار و تداروم روند رو به رشد مرکز و نیاز به تامین نیروی کارآزموده و ماهر در زمینه‌های پژوهشی، آموزشی و فنی بیان کرد. پس از آن دکتر بهرامی دغدغه‌های موجود در تعامل با مرکز را بیان کرد و ضمن تاکید بر این مهم که شایسته است توجه شود که در مراکزی اینچنین نباید برای پیشبرد برنامه‌ها از سعی و خطا بهره جست، استفاده از پتانسیل‌های موجود برای بهره‌گیری از قابلیت‌های مرکز را مهم شمرد.

سپس دکتر محمد کافی ضمن تقدیر از دکتر عباسی که علاوه بر مسؤولیت‌های دانشکده علوم، مسئولیت سامان‌دهی مرکز تحقیقات زمین‌لرزه‌شناسی دانشگاه را پذیرفته است قدردانی کرد و حضور دکتر شجاع طاهری در کنار ایشان را برای مدیریت دانشگاه باعث دلگرمی و امیدواری دانست. همچنین ماموریت‌های مهم این مرکز را به شرح زیر خاطرنشان ساخت:

- تربیت نیروی متخصص

- توسعه علمی و کمک به توسعه علمی استان، کشور و جهان

- خدمت به جامعه و تلاش برای راحت‌تر شدن زندگی مردم به ویژه در شرایط بحرانی

تلاش برای جلب حمایت استانداری خراسان رضوی با توجه به موضوع فعالیت مرکز تحقیقات زمین‌لرزه‌شناسی، از دیگر برنامه‌هایی بود که دکتر کافی به آن اشاره کرد. رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ابراز امیدواری کرد که این مرکز یک چشم‌انداز مشخص و دقیقی برای خود تعریف کند که به کمک آن بتوان جایگاه مرکز را در سند راهبردی دانشگاه مشخص کرد. همچنین تهیه و تدارک زیرساختی صحیح برای تداوم فعالیت‌های مرکز در آینده از انتظاراتی بود که دکتر کافی خطاب به سرپرست مرکز به آن اشاره کرد.

98092802

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه