امضاء تفاهم‌نامه میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه پرتوریا

ارسال شده در تاریخ :

به منظور گسترش زمینههای همکاری علمی و تبادل دانش طرفین، تفاهمنامه میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه پرتوریا توسط روسای دو دانشگاه به صورت مجازی امضا شد.

 

دکتر محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم امضاء این تفاهم نامه بر توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی با دانشگاه‌های معتبر قاره آفریقا، خصوصاً دانشگاه‌های کشور آفریقای جنوبی تأکید کرد و ظرفیت‌های علمی و بین‌المللی این دانشگاه‌ها را بسیار ارزشمند و کارآمد برای دانشگاه معرفی کرد. دکتر کافی با اذعان به این که امروزه کشورهای آفریقایی از یک سو ظرفیت بسیار بالایی برای اعزام دانشجو دارند و از سوی دیگر امکان اجرای طرح‌های پژوهشی و فن‌آوری با ایشان فراهم است، دانشگاه فردوسی مشهد را پیشگام در گسترش علمی همکاری‌ها با آفریقا معرفی کرد.

 

دکتر احسان قبول نیز با اشاره به برنامه‌های دانشگاه فردوسی مشهد جهت توسعه همکاری‌ها با دانشگاه‌های کشورهای قاره آفریقا به تعداد پذیرش دانشجو و زبان‌آموز از دانشگاههای کشور آفریقا در طی سال جاری اشاره کرد که در سابقه همکاری‌‌های علمی بین‌المللی دانشگاه این تعداد بی‌سابقه بوده است. ظرفیت برخی از اعضاء هیأت علمی از جمله دکتر محمد آرشی برای گسترش روابط با دانشگاه‌های آفریقا را مغتنم شمرد و ابراز امیدواری کرد که امکان بهره‌بردای از ظرفیت دیگر اعضاء هیأت علمی در این خصوص فراهم شود.

 

دانشگاه پرتوریا در سال 1908 تأسیس شده است و با حدود 40000 دانشجو یکی از بزرگترین دانشگاه‌های آفریقای جنوبی است که  2000  نفر از دانشجویان این دانشگاه از 60 کشور مختلف بین‌المللی می‌باشند. دانشگاه پرتوریا دارای 9 پردیس می‌باشد که شامل علوم اقتصادی و مدیریت، فنی و مهندسی، علوم سلامت، علوم انسانی، حقوق، علوم طبیعی و کشاورزی، معارف و علوم دامپزشکی است. این دانشگاه بیش از 1800 برنامه آموزشی در زبان‌های آفریقایی و انگلیسی ارائه می‌نماید و  با بیش از صد دانشگاه سراسر دنیا تفاهم نامه همکاری دارد. همچنین دارای رتبه جهانی 601 در نظام رتبه بندی Times و رتبه 561 در QS  می باشد.

دانشگاه پرتوریا مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران می‌باشد و در گروه دانشگاههای الف (ممتاز) قرار گرفته است.

امضای این تفاهم‌نامه به همت دکتر محمدآرشی، استاد گروه آمار از دانشکده علوم ریاضی محقق شد و ضمن قدردانی بابت همکاری با این مدیریت، وی به عنوان رابط میان این دو دانشگاه معرفی می‌شود.

 

یاد آور می‌شود همکاری دانشگاه فروسی مشهد با دانشگاه پرتوریا شامل زمینههایی است که طرفین برای تحقق منافع مشترک خود در پیشرفت علمی، مناسب دانسته و به توسعه همکاری در زمینه علم دانش میان طرفین در همه بخشها و عرصههای مربوط به آن کمک میکند. 

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه