افتتاح آزمایشگاه علوم بنیادین و راهبردی دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

روز چهارشنبه 26 آذر، همزمان با ایام هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه فردوسی مشهد، آزمایشگاه علوم بنیادین و راهبردی با حضور دکتر احمدرضا بهرامی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، دکتر حسین انصاری معاون اداری و مالی دانشگاه و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه افتتاح گردید.

در این مراسم دکتر بهرامی ضمن تقدیر از فعالیت های صورت گرفته در توسعه زیر ساخت های آزمایشگاهی به اهمیت الگوسازی پژوهش های هدفمند در راستای دستیابی به مرجعیت علمی با نگاه تاثیرگذاری اجتماعی و رفع مشکلات جامعه از دیدگاه علمی تاکید نمود.

 

همچنین دکتر علیرضا سلیمی رئیس گروه نوآوری دانشگاه و مسئول آزمایشگاه علوم بنیادین و راهبردی، ویژگی های فنی این آزمایشگاه را که برای اولین بار به صورت کاملاً انعطاف پذیر و مفهومی طراحی شده، شرح داد. این آزمایشگاه به منظور حمایت هدفمند از انجام پروژه های حوزه Advanced Material, Biological Science , Computing Science و Cognitive Science طراحی مفهومی شده است.

نکته جالب توجه در این آزمایشگاه امکان اجرای ۵ نقشه آزمایشگاهی در فضای مشترک است به طوری که مطابق با پروژه های مصوب و حوزه تخصصی، امکان باز آرایی داشته و در کمتر از چند ساعت با زیر ساخت های در نظر گرفته شده قابل تبدیل است. هم اکنون طی یک فرایند مشخص۳ پروژه در حوزه های کاتالیست های نوین، پوشش های سطحی با کارایی بالا و سنتز داروهای جایگزین فاویپراویر در این آزمایشگاه پذیرش و تیم های پژوهشی آن مشغول به فعالیت تحقیقاتی هستند.

 

در ادامه دکتر بهرامی تاکید کرد که این آزمایشگاه بخشی از فرایند پژوهش و فناوری مبتنی بر نظام TRL و شامل مراحل TRL1-4 می باشد. پروژه های مصوب پس از طی مراحل تحقیقاتی و رسیدن به اهداف در نظر گرفته شده برای ادامه مسیر به آزمایشگاه های تخصصی فناوری های پیشرفته که از TRL4-6 را پوشش میدهند منتقل خواهند شد و محققان این پروژه ها امکانات پیشرفته برای تجاری سازی نمونه های آزمایشگاهی را در اختیار خواهند داشت. همچنین در فرایند تدوین شده شرکت پیشگامان دانشگاه نسبت به تأسیس شرکت متناسب با محصول تولید شده و در نظر گرفتن مالکیت عمده سهام به نام‌محققین پروژه، به صورت سرمایه گذار وارد عمل خواهد شد تا روند تجاری سازی و حمایتی دانشگاه در قالب TRL6-9 کامل گردد.

 

لازم به ذکر است با توجه به شرایط ویژه شیوع ویروس کرونا این مراسم با رعایت پروتکل های بهداشتی و با حضور حداقلی برگزار گردید. حضور محققان نیز در این آزمایشگاه با رعایت پروتکل های آزمایشگاهی ویژه کرونا انجام میگیرد.

99092905

99092906

 

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه