از پوستر همایش بین المللی هزاره خواجه نظام الملک طوسی در دانشگاه فردوسی مشهد رونمایی شد

ارسال شده در تاریخ :

مراسم رونمایی از پوستر و فراخوان همایش بین المللی هزاره خواجه نظام الملک طوسی، روز دوشنبه 4 تیرماه  1397 با حضور کمیته علمی همایش، استادان و دانشجویان علاقه مند در باشگاه مفاخر و پیشکسوتان دانشگاه  فردوسی  مشهد  برگزار شد.

در این مراسم دکتر اسلامی، دبیر علمی همایش و دکتر رنجکش، دبیر اجرایی همایش در خصوص لزوم توجه به خواجه نظام الملک طوسی به عنوان یکی از اندرزنامه نویسان و سیاست مداران بنام ایران و همچنین در مورد محورهای همایش و تاریخ برگزاری آن توضیحاتی ارائه کردند.

دبیر علمی این همایش روز دوشنبه در مراسم رونمایی از پوستر و فراخوان عمومی این همایش در مشهد گفت: گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد قصد دارد همایش بین المللی هزاره خواجه نظام الملک توسی را سی ام آبان ماه آتی برگزار کند.

دکتر روح الله اسلامی افزود: در این همایش مقاله های پژوهشگران به زبانهای فارسی، عربی و انگلیسی مورد پذیرش قرار می گیرد و از کتاب و تمبر خواجه نظام الملک توسی رونمایی می شود.

وی محورهای همایش را 'نسخه شناسی، تصحیح و ترجمه سیرالملوک خواجه نظام الملک، ویژگیهای نثر در سیر الملوک نظام الملک توسی از منظر ادبی و زبان شناسی، مفاهیم، نظام اندیشه گانی، منطق، معرفت شناسی سیرالملوک خواجه نظام الملک توسی، نظامیه ها، آموزش، ساز و برگ فرهنگی، رابطه دین و دولت در سیرالملوک خواجه نظام الملک و سنت فکری اندرزنامه نویسی در سیرالملوک خواجه نظام الملک توسی' اعلام کرد.

دبیر علمی همایش بین المللی هزاره خواجه نظام الملک توسی ادامه داد: سبک تاریخ نویسی و ویژگیهای تاریخی سیرالملوک خواجه، ساخت دولت و حکومت مندی در سیرالملوک خواجه، وزارت، سفارت، قضاوت در سیرالملوک خواجه نظام الملک توسی، امور لشکری، کشوری و اقتصادی در سیرالملوک خواجه نظام الملک، مردم، اجتماعیات، طبقات جامعه و زنان در سیرالملوک خواجه و مبانی، ریشه های فکری و میراث خواجه نظام الملک توسی از دیگر محورهای این همایش هستند.

وی همچنین گفت: هر کشوری یک هویت رساله ای اندیشه ای در باب مملکت داری و حکومت مندی ارائه کرده است که قابلیت تدریس و تفسیر در سطح بین الملل را دارا است. به عنوان مثال کتاب 'لویاتان' توماس هابز نماینده انگلستان، کتاب 'شهریار' نیکولو ماکیاولی نماینده ایتالیا، کتاب 'روح القوانین' شارل دو مونتسکیو نماینده فرانسه و کتاب 'فن جنگ' نوشته سون توز نماینده چین و نماینده ایران رساله فارسی 'سیرالملوک' به قلم وزیر خردمند ایرانی خواجه نظام الملک توسی است.

همچنین در ادامه مراسم دکتر قنوات با موضوع دوره سلجوقی، آغاز انحطاط در تمدن اسلامی، دکتر اطهری، با موضوع نقش خواجه نظام الملک در حفظ هویت ایرانی، دکتر عباسی با موضوع اهمیت و جایگاه دیوان سالاری و وزارت در سیر عمومی تاریخ ایران بعد از اسلام و دکتر ساکت با موضوع جنبه های ادبی در سیر الملوک خواجه نظام الملک به ایراد سخنرانی پرداختند.

گفتنی است در پایان این مراسم از پوستر هزاره خواجه نظام الملک طوسی به زبان فارسی و انگلیسی رونمایی شد.

840192

840193

آخرین اخبار