کشف و نام‌گذاری گونه گیاهی جدید به‌افتخار دکتر محمدحسن راشد محصل، استاد فرهیخته دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، محققان هرباریوم پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه، در تازه‌ترین یافته علمی خود، موفق شدند دو گونه گیاهی جدید از جنس گَوَن را کشف نمایند.

این دو گونه، ضمن بررسی نمونه‌های گیاهی جمع‌آوری‌شده متعلق به بخش Ammodendron از سرده Astragalus کشف و برای نخستین‌بار برای دنیا پیشنهاد و معرفی می‌شوند. این گونه‌ها، از شمال‌شرقی ایران، استان‌های خراسان رضوی و جنوبی جمع‌آوری‌شده‌اند و در هرباریوم پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد نگهداری می‌شوند.

یکی ازاین‌گونه‌ها، به‌افتخار استاد پیشکسوت، دکتر محمدحسن راشد محصل، از بنیان‌گذاران هرباریوم دانشگاه فردوسی مشهد، به نام ایشان نام‌گذاری و به دنیای علم گیاه‌شناسی معرفی گردیده است (Astragalus rashed-mohasseli).

مقاله این کشف علمی، در مجله یافته‌های نوین در علوم زیستی، جلد 5 شماره 3 با تاریخ انتشار 30 آذرماه 1397 به چاپ رسیده است.

در این مقاله، شرح گونه‌های جدید، نقشه انتشار و همچنین قرابت آن‌ها با نزدیک‌ترین خویشاوندانشان به همراه تصاویر گونه‌ها ارائه گردیده است. علاقه‌مندان می‌توانند از نشانی زیر به مقاله دسترسی پیدا کنند:

 

gavan2

( 1 پیوست )

آخرین اخبار