نشست مشترک پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد و اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ارسال شده در تاریخ :

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، نشست رئیس و مدیران گروه‌های پژوهشی پژوهشکده علوم گیاهی با رئیس و تعدادی از مسئولان پژوهشی و اجرایی اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان خراسان رضوی در تاریخ 30 آبان‌ماه جاری برگزار شد.

در این نشست که در اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان خراسان رضوی برگزار شد، مهندس طالبان فرد، سرپرست معاونت فنی و رئیس کمیته همکاری مشترک با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و تحقیقاتیِ این اداره ضمن خوش‌آمد گویی به هیئت پژوهشکده علوم گیاهی، به اهمیت ارتباطات و تعاملات تحقیقاتی در جهت رفع مشکلات و نابسامانی‌های موجود در این حوزه اشاره کرد. در ادامه، هر یک از مدیران گروه‌های پژوهشی پژوهشکده و نیز کارشناسان اداره میزبان، به بیان نقطه نظرات در خصوص نیازها و ظرفیت‌های سازمان متبوع خود پرداختند.

پس‌ازآن، رئیس پژوهشکده علوم گیاهی ضمن بیان نکاتی، نقاط و دغدغه‌های مشترک دو مجموعه را مهم‌ترین عامل در جهت تقویت انگیزه برای برقراری تعاملات مشترک برای رفع نیازمندی‌های مرتبط با حوزه علوم گیاهی دانست. ایشان ضمن اشاره به ظرفیت‌ها و سوابق ارزشمند علمی و تحقیقاتیِ پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد، به‌ویژه در حوزه تخصصی گیاه‌شناسی، آمادگی کامل مجموعه تحت مدیریت خود را در راستای انجام پژوهش‌های تقاضامحور و کاربردی اعلام نمود.

برخی از مهم‌ترین سرفصل‌های مورداشاره ایشان در قالب آمادگی پژوهشکده علوم گیاهی جهت همکاری‌های پژوهشی عبارت بودند از: بررسی تنوع زیستیِ پوشش‌های گیاهی خراسان بزرگ، رصد روند انقراض گونه‌های گیاهی و مطالعه روش‌های حفاظت ازاین‌گونه‌ها، گیاهان مهاجم و مسئله‌ساز، جنگل‌های مصنوعی و فضای سبز جنگلی، پدیده تغییر اقلیم و پوشش گیاهی، حفاظت از ذخایر ژنتیک در قالب بانک‌بذرِ فلور گیاهی و نیز ارائه آموزش‌های کاربردی.

در پایان، دو طرف بر لزوم تداوم ارتباطات و همفکری‌های تخصصی تأکید نمودند.

841360

         

آخرین اخبار