نشست شورای هماهنگی معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه 9 کشور در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، نشست شورای هماهنگی معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه 9 کشور با حضور دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، مهندس عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه 9 کشور روز چهارشنبه 5 دی‌ماه 1397 در سالن شورای سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، در ابتدا درگذشت عالم ربانی آیت‌الله هاشمی شاهرودی و همچنین حادثه دلخراش واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران را تسلیت گفت و سپس ضمن عرض خوشامد به میهمانان این نشست، هماهنگی و همگرایی را مهم‌ترین سرمایه دانست که باید به آن توجه ویژه کرد و ادامه داد: با توجه به کمبود منابع و مشکلات اقتصادی موجود در دانشگاه‌ها و کشور، افزایش هماهنگی و ارائه تجربیات به یکدیگر لازم و ضروری است و قطعاً دانشگاه‌ها با تکیه‌بر این اصل می‌توانند در عرصه‌های مختلف موفق باشند. وی مسائل و قرابت‌های فرهنگی و مذهبی موجود در دانشگاه‌های این منطقه را یکی دیگر از نقاط قوت دانست و افزود: با همدلی و همراهی مسئولین و معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها می‌تواند به نتایج مطلوب دست‌یافت و بی‌شک ایجاد رقابت‌های ناسالم علاوه بر هدر رفت منابع کشور موجب کاهش توان فرهنگی و اجتماعی و به دنبال آن توان آموزشی و علمی دانشگاه‌ها خواهد بود.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد توجه و تأکید به بحث نخبه پروری در دانشگاه‌ها را مهم دانست و اذعان داشت: برای مدیران و اساتید دانشگاه لازم است تا دانشجویان فرهیخته و توانمند پرورش دهند تا بتوانند در جامعه و صنعت گامی مؤثر بردارند و موجب رشد و اعتلای کشور شوند، لذا توجه به این اصل می‌تواند در حل مشکلات و معضلات کشور بسیار مؤثر و راهگشا باشد.

مهندس عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این نشست در خصوص آسیب‌‌های نظام آموزش عالی کشور و راه‌ برون‌رفت آن، گفت: امروز نظام آموزش عالی و دانشگاه‌ها توانسته‌اند در تربیت دانش‌آموختگان مجهز به دانش موفق باشند اما متأسفانه این نظام در بهره‌برداری از دانش و تبدیل آن به فناوری، عقیم بوده است. در این زمینه باید یک عزم جدی از درون دانشگاه‌ها به‌عنوان کانون‌های خردورزی صورت بگیرد و آمایش آموزش عالی و یکپارچه کردن این نظام محقق شود.

مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم از تلاش دانشگاه‌ها برای برگزاری مراسم 16 آذر تقدیر کرد و گفت: امسال ما 16 آذر بانشاطی داشتیم و سلایق مختلف توانستند ذیل گفتمان انقلاب اسلامی حضورداشته باشند و این باهمت و اراده روسای دانشگاه‌ها و هیئت‌های نظارت اتفاق افتاد.

دکتر طاهری، معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خیرمقدم به میهمانان از برگزاری نخستین نشست معاونین فرهنگی اجتماعی در سال 97 در دانشگاه فردوسی مشهد ابراز خرسندی کرد. وی همچنین از برگزاری مانور زلزله در دانشگاه فردوسی مشهد خرداد و آن را حاصل تفاهم‌نامه‌ای دانست که بین معاونت فرهنگی وزارت علوم با جمعیت هلال‌احمر صورت گرفته است.

در این نشست مقرر شد که مطالعات فرهنگی مربوط به منطقه به گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد سپرده شود. این نشست با پرسش و پاسخ معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه نه با مدیرکل فرهنگی وزارت عتف پایان یافت.

گفتنی است شرکت‌کنندگان این نشست پس از پایان جلسه در مانور آمادگی در برابر زلزله که به مناسبت 5 دی‌ماه، روز ملی ایمنی در برابر زلزله در یک از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد حضور یافته و شاهد فرایند اجرای این مانور بودند.

ارسال کننده خبر: الهی نژاد

841541

841542

841543

841544

841545

 

آخرین اخبار