امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه کشاورزی نیازف و موسسه ملی زبان خارجی ترکمن کشور ترکمنستان

ارسال شده در تاریخ :

در طی سفر دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور در تاریخ 7و 8 فروردین ماه 1397 به کشور ترکمنستان، تفاهم نامه هایی بین دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه کشاورزی نیازف و موسسه ملی زبان خارجی ترکمن کشور ترکمنستان امضا شد.

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در گفتگویی با روابط عمومی دانشگاه درباره امضا این دو تفاهم نامه با مسئولان ترکمستانی به اولویت همکاریهای علمی دانشگاه فردوسی مشهد با کشورهای همسایه خصوصا ترکمستان اشاره کرد.

رئیس دانشگاه در ادامه ارتباط نزدیک جغرافیایی با کشور ترکمنستان پیوندهای فرهنگی و تاریخی مشترک میان خراسان و ترکمستان را از جمله دلایل و ضرورتهای برقراری روابط علمی میان دانشگاه فردوسی مشهد در جایگاه بزرگترین دانشگاه شرق کشور و دانشگاه های معتبر ترکمستان معرفی کرد.

دکتر کافی ، دانشگاه کشاورزی نیازف و موسسه ملی زبان های خارجی را از دانشگاه های معتبر و مأموریت محور ترکمستان معرفی کرد که با توجه به توانایی ها و ظرفیت های بالای دانشگاه فردوسی مشهد در دو بخش زراعت و آموزش زبان امکان گسترش روابط کاملامهیا است.

وی  رتبه بالای جهانی بخش زراعت دانشگاه و نیز وجود گروه های متعدد آموزش زبان خارجی و نیز مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان ظرفیت هایی برای دانشگاه پدید آورده است که می تواند مفاد این تفاهم نامه را وارد مرحله اجرایی سازد.

دکتر احسان قبول، مدیر همکاریهای علمی و بین المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی نیز در این گفتگو ، درباره این دو تفاهم نامه بیان کرد: بر اساس مفاد این تفاهم نامه هادر بخش زراعت امکان اجرای طرحهای پژوهشی مشترک، تبادل اطلاعات، برگزاری همایشهای مشترک و برگزاری دوره های آموزشی مشترک میسر است در بخش آموزش زبان های خارجی نیز امکان تبادل هیأت های علمی و آموزشی، همکاریهای علمی و فرهنگی و برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی در موسسه ملی زبان خارجی ترکمن فراهم است.

وی با اشاره به ظرفیتها و تجربه مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در گسترش زبان فارسی در خارج کشور ابراز امیدواری کرد زبان فارسی به واسطه دانشگاه فردوسی مشهد در این موسسه و دیگر نهادهای علمی و آموزشی کشور ترکمستان آموزش داده شود.

 

 

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

آخرین اخبار