عضویت انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد در پایگاه علمی نشریات دسترسی آزاد DOAJ

ارسال شده در تاریخ :

با توجه به اهمیت دسترسی آزاد و رایگان نشریات دانشگاهی برای پژوهشگران و مؤسسات، در ماه ژوئن ۲۰۱۸، طی مکاتبات انجام‌شده از سوی مدیریت نشر آثار علمی دانشگاه و موافقت دواج، انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد به عضویت رسمی پایگاه «DOAJ» درآمده است.

پایگاه نشریات دسترسی آزاد «به‌اختصار DOAJ» پایگاهی علمی است که پژوهشگران می‌توانند به‌صورت رایگان به تعداد زیادی از نشریاتِ برخط در کلیه حوزه‌ها به زبان انگلیسی و دیگر زبان‌ها به‌صورت تمام متن دسترسی داشته باشند.

پایگاه «DOAJ» که از طریق آدرس وب‌سایت «www.doaj.org» قابل‌دسترس عموم است، با بیش از 4500 عنوان نشریه و هزاران مقاله به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین پایگاه‌های نشریات پژوهشی است که با دسترسی کاملاً آزاد و رایگان تاکنون بیش از 10 درصد نشریات دانشگاهی جهان در آن نمایه شده‌اند.

این پایگاه در تعریف خود از «نشریات دسترسی آزاد» عنوان می‌کند که این نوع نشریات هزینه‌ای برای خوانندگان یا مؤسسات به جهت دسترسی به محتوای خود در برندارند.

ازجمله ناشرین عضو این پایگاه می‌توان به Brill، PLOS، SAGE Publications، Wiley، Springer Nature، De Gruyter Open، Thieme Medical Publishers و Stockholm University Press اشاره کرد.

با توجه به اهمیت دسترسی آزاد و رایگان نشریات دانشگاهی برای پژوهشگران و مؤسسات، در ماه ژوئن ۲۰۱۸، طی مکاتبات انجام‌شده از سوی مدیریت نشر آثار علمی دانشگاه و موافقت دواج، انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد به عضویت رسمی پایگاه «DOAJ» درآمده است و در میان ناشرین عضو این پایگاه که تاکنون 65 ناشر هستند، قرارگرفته است.

برای مشاهدۀ صفحۀ نشریات دانشگاه فردوسی مشهد در پایگاه نشریات دسترسی آزاد «DOAJ» به این صفحه مراجعه فرمایید:

https://doaj.org/publishermembers

آخرین اخبار