رویدادهای پژوهشی در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد با موضوع تولید محصول سالم در شرایط کم آبی

ارسال شده در تاریخ :

در راستای محورها ی تدوین شده پژوهشی در دانشکده کشاورزی ، از جمله ،"تولید محصولات سالم در شرایط کم آبی"  ، دو رویداد پژوهشی در تیرماه سال جاری در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد .

اولین رویداد ، کارگاه آموزشی مدلسازی حرکت آب و املاح در خاک با استفاده از نرم افزار هایدروس بود که توسط دکتر صالح تقوائیان استاد یار دانشگاه اوکلاهامای آمریکا و به میزبانی گروه علوم و مهندسی آب دانشکده کشاورزی برگزار شد.

در این کارگاه ابتدا معضل شوری اراضی کشاورزی و تاثیر آن بر امنیت غذایی و اقتصاد کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت و سپس تجربیات نحوه مبارزه با شوری در مناطق مختلف آمریکا ارائه گردید. در ادامه کارگاه ،  مبانی تئوری بسته نرم افزاری هایدروس که یکی از پرکاربردترین نرم افزارها برای مدلسازی حرکت آب و املاح میباشد تشریح گردید.

دومین رویداد ، سخنرانی های علمی  توسط دو تن از محققان مرکز ملی تحقیقات شوری بود که به میزبانی گروه اگروتکنولوژی در محل سالن ویدئو کنفرانس ساختمان تحصیلات تکمیلی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد  برگزار شد.

در این برنامه ، خانم دکتر معصومه صالحی با موضوع : اهلی سازی گیاهان  هالوفیت به منظور بهره برداری از منابع آب شور  و همچنین دکتر یوسف هاشمی نژاد با موضوع : استفاده چند باره از زهاب ها به منظور تثبیت کانون های تولید گرد و غبار از طریق شورورزی به ایراد سخنرانی پرداختند.

ارسال کننده خبر: آمار

آخرین اخبار