حضور رایزن فرهنگی ایران در مالزی در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

روز سه‌شنبه 1 مهرماه 1399 محمد اورعی کریمی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی به همراه علی باقری رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی با دکتر احسان قبول مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد دیدار و گفتگو داشتند.

در این دیدار در خصوص تعامل دو سویه برای افزایش فعالیت‌ها و برنامه‌های علمی پژوهشی در ایران و مالزی تبادل نظر شد. دکتر قبول با بیان اینکه زمینه همکاری مناسبی میان ایران و مالزی در حوزه تبادل دانشجو فراهم است، افزود: امیدواریم با حضور آقای اورعی کریمی به عنوان رایزن جدید ایران در مالزی شاهد افزایش ارتباطات و تعاملات میان دانشگاه‌های این دوکشور باشیم. وی به معرفی جنبه های علمی دانشگاه فردوسی مشهد از جمله تعداد اعضای هیأت عملی، تعداد دانشجویان بین‌المللی و زبان آموزان و مقالات منتشر شده در مجلات علمی بین المللی پرداخت. وی اظهار امیدواری کرد که این نشست بتواند با ایجاد شناخت بیشتر، زمینه افزایش همکاری‌های علمی به ویژه برگزاری دوره‌های کوتاه و بلندمدت مشترک، تبادل استاد و دانشجو و انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک را فراهم سازد.

دکتر قبول با اشاره به اینکه همکاری با دانشگاه‌های شرق آسیا از اولویتهای دیپلماسی علمی دانشگاه فردوسی مشهد است، تصریح کرد با توجه به اشتراکات مذهبی و فرهنگی بین ایران و مالزی، این کشور جنوب شرق آسیا یکی از بهترین گزینه‌ها برای همکاری علمی با ایران است. مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه همچنین به دو تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم مالزی و دانشگاه پرلیس مالزی با دانشگاه فردوسی مشهد اشاره کرد و گفت که این تفاهم‌نامه‌ها می‌تواند بستر مناسبی برای توسعه همکاری‌های بیشتر در آینده باشد.

رایزن فرهنگی ایران در مالزی با قدردانی از دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر ایران در حوزه همکاری‌های علمی بین‌المللی خواستار حفظ و گسترش فعالیت‌ها و همکاری دانشگاه فردوسی مشهد با دانشگاههای مالزی خصوصاً در دوره کرونا شد. همچنین در زمینه دوره‌های کوتاه و بلندمدت مشترک، تبادل استاد و دانشجو و انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های مالزی به صورت مجازی اعلام آمادگی نمود. محمد اورعی همچنین بر برگزاری دوره‌های آموزشی زبان فارسی در دانشگاه‌های مالزی و گسترش زبان فارسی در این کشور اشاره کرد و عنوان کرد که با توجه به این که مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی جزء مراکز برتر در دنیا می‌باشد، لازم است حضور مؤثرتری در دانشگاه‌های مالزی داشته باشد.

   علی باقری نیز با اشاره به تعاملات سازنده دانشگاه فردوسی مشهد با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از جمله برگزاری همایش‌های گفت‌وگوهای دانشگاه‌های ایران و جهان عرب و نیز گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره و اعزام استاد زبان فارسی به کشورهای سوریه، لبنان، عراق، موریتانی و بنگلادش خواستار استمرار این همکاری‌ها و گسترش آن شد.

99070506

 

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه