تسهیلات رفاهی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

با توجه به آغاز سال تحصیلی و سوالات مکرر دانشجویان محترم در خصوص امکانات رفاهی و پرداخت انواع وام به دانشجویان، روابط عمومی معاونت فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه گفتگویی با خانم دکتر لاری رئیس اداره رفاه دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد انجام داده است که حاصل این گفتگو در زیر درج شده است.

چه وام هایی به دانشجویان دانشگاه قابل پرداخت است؟

دانشجویان روزانه در صورت تقاضا میتوانند سه نوع وام تحصیلی، ضروری، ودیعه مسکن را دریافت کنند و برای دانشجویان دکتری تخصصی علاوه بر این وام ها، وام ویژه دکتری نیز پرداخت میشود. دانشجویان نوبت دوم نیز میتوانند وام شهریه دریافت کنند که پس از تایید، وام آنان به شماره حساب دانشگاه و کارنامه مالی دانشجویان واریز خواهد شد.

وام ضروری برای چه رویدادهایی قابل پرداخت است ؟

رویدادهایی که مشمول وام ضروری قرار می گیرند عبارتند از : تولد فرزند دانشجویان متاهل، فوت پدر، مادر، همسر یا فرزند دانشجو، بروز حادثه در سوانح و تصادفات، بیماری های های خاص خود دانشجو یا افراد تحت تکفل وی، ازدواج، دانشجویان قهرمان ورزشی و سایر موارد به تشخیص رئیس صندوق. دانشجویان گرامی برای اطلاع از جزئیات وام ها و سقف وامی که در هر مقطع می توانند دریافت کنند، می توانند آئین نامه خدمات رفاهی را از طریق سایت refahsalamat.um.ac.ir مطالعه نمایند.

آیا دانشجویان در هر زمان از تحصیل خود می توانند وام دریافت کنند؟

خیر. پرداخت وام فقط در محدوده سنوات مجاز رفاهی دانشجویان امکانپذیر است که این سنوات برای دانشجویان کارشناسی و دکتری تخصصی 8 ترم، کارشناسی ارشد 4 ترم و دانشجویان دکتری دامپزشکی 12 ترم میباشد. در صورتی که دانشجویان عزیز از مرخصی تحصیلی حتی مرخصی بدون احتساب در سنوات استفاده کنند، فرصت برخورداری آنان از وام از بین رفته و این فرصت به ترم های بعدی منتقل نمیشود.

آیا وضعیت آموزشی دانشجویان با پرداخت وام مرتبط است؟

وضعیت آموزشی دانشجویان ارتباط تنگاتنگی با برقراری وام به دانشجویان گرامی دارد. شرط اول برقراری وام، اشتغال به تحصیل و انتخاب واحد دانشجویان است. بنابراین، اگر دانشجویان به هر دلیل انتخاب واحد نکرده و یا راکد باشند، وام به آنان تعلق نمی گیرد. حتی تعداد واحدهای انتخابی آنان نیز در میزان وام قابل تخصیص به آنان تاثیر دارد. به جز ترم آخر، در صورتی که واحدهای انتخابی آنان کمتر از کف واحد باشد، وام تخصیص یافته به آنان کاهش می یابد. علاوه بر این، مشروطی در ترم قبل، منجر به نصف شدن وام و دو ترم مشروطی منجر به قطع وام میشود.

لازم به ذکر است اداره رفاه دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد، مسئولیت برقراری وام‌های صندوق رفاه دانشجویان و معرفی دانشجویان متقاضی واجد شرایط اسکان به خوابگاه را بر عهده دارد. به طور کلی، بررسی و مکاتبه با صندوق رفاه برای تسویه‌حساب، پرداخت انواع وام، انواع بیمه دانشجویی و پیگیری پرداخت بدهی دانشجویان، از وظایف این اداره است و خانم دکتر زهرا لاری، ریاست اداره رفاه دانشجویان را عهده‌دار هستند.

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه