بزرگداشت تولد قائد اعظم، محمدعلی جناح بنیان‌گذار پاکستان در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

مراسم بزرگداشت تولد قائد اعظم محمدعلی جناح، بنیان‌گذار پاکستان با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد و کنسولگری جمهوری اسلامی پاکستان در مشهد، روز سه‌شنبه 2 بهمن‌ماه جاری با حضور تعدادی از مسئولان دانشگاه فردوسی مشهد و کشورهای پاکستان، ترکیه و ترکمنستان همچنین اساتید طراز اول علوم سیاسی و شرق‌شناسی در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر احسان قبول، مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خیرمقدم به سفیر پاکستان و دیگر مهمانان خاطرنشان کرد یکی از دلایل همکاری دانشگاه فردوسی مشهد با سرکنسولی پاکستان در برگزاری مراسم بزرگداشت قائد اعظم محمدعلی جناح، اندیشه‌های بلند محمدعلی جناح است که اساس آن بر وحدت استوار است. وی با اشاره به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد از بیش از 1700 دانشجوی خارجی از 25 کشور جهان، آمادگی این دانشگاه را برای گسترش روابط و همچنین ترویج اندیشه‌های بزرگان و اندیشمندان پاکستان در قالب مقالات، پایان‌نامه‌ها و برگزاری همایش‌ها و گسترش زبان فارسی در دانشگاه‌های پاکستان اعلام کرد.

سپس خانم رفعت مسعود، سفیر جمهوری اسلامی پاکستان ضمن تشکر از دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و مدیریت همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه که مجال همکاری با کنسولگری پاکستان در برگزاری این مراسم را فراهم نمودند، زبان و فرهنگ را ابزار نزدیک کردن کشورها به یکدیگر دانسته و اشاره کرد: برای فهم فکر و اندیشه‌های والای محمدعلی جناح، قائد اعظم پاکستان، نیازمند فهم اندیشه‌های والای اقبال لاهوری هستیم. ایشان در ادامه؛ مفاهیم آزادی و وحدت مسلمانان را از ابعاد فکری محمدعلی جناح برشمرد. سپس عرفان محمود بخاری، سرکنسول جمهوری اسلامی پاکستان، با اشاره به شخصیت والای محمدعلی جناح بخشی از ابعاد اخلاقی وی را برشمرد و هدف اصلی محمدعلی جناح را اتحاد مسلمانان و هندوها در پاکستان دانست.

در این نشست دکتر جعفر مروارید، مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، آقای محمد اورعی کریمی، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز به ایراد سخنرانی پرداختند. همچنین سه سخنران علمی آقایان فیاض از پژوهشکده ایران شرق، دکتر محسن خلیلی و دکتر فاطمی نژاد از گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد درباره زندگی، شخصیت و تفکرات سیاسی محمدعلی جناح به ایراد سخنرانی پرداختند.

بخش پایانی این مراسم با رونمایی و امضا تمبر بزرگداشت قائد اعظم پاکستان محمدعلی جناح همراه بود.

841671

841670

841672

841669

841673

841674

841675

841677

آخرین اخبار