بازدید دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد از سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه موسسه صنعتی گوشت مشهد

ارسال شده در تاریخ :

تعدادی از دانشجویان گروه شیمی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد به سرپرستی دکتر نوید رمضانیان و همراهی دکتر علی شیری مدیر گروه شیمی دانشگاه فردوسی مشهد از سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه موسسه صنعتی گوشت مشهد بازدید کردند.

 دانشجویان در این بازدید ضمن آشنایی با کشتار دام به‌صورت صنعتی با سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه، سیستم تصفیه هوازی فاضلاب در مخازن هوادهی با استفاده از بلوئرهای کشتارگاه موسسه صنعتی گوشت مشهد آشنا شدند.

لازم به ذکر است، موسسه صنعتی گوشت مشهد به‌عنوان سبزترین کشتارگاه صنعتی دام کشور مهم‌ترین مرکز تولید و استحصال گوشت استان بوده و درواقع نقش بانک گوشت شرق کشور را بر عهده دارد و سیستم تصفیه فاضلاب کشتارگاه دارای برکه‌های ثبیت است.

برکه ثبیت یکی از روش‌های طبیعی تصفیه فاضلاب می‌باشد که در آن مکانیسم حذف بدون استفاده از تجهیزات مکانیکال انجام می‌گیرد. فاضلاب خروجی از برکه‌ها در ادامه بر اساس فرآیند لجن برگشتی تصفیه می‌شود. تصفیه هوازی فاضلاب در مخازن هوادهی با استفاده از بلوئرها، انجام می‌شود. بعد از یک دوره زمانی خاص فاضلاب به حوضچه‌های ته‌نشینی منتقل می‌شود. قسمتی از مواد ته‌نشین شده که حاوی لجن زنده می‌باشد مجدداً به تانک‌های هوادهی برگشت داده می‌شوند تا غلظت در حوضچه‌های هوادهی حفظ گردد و لجن معدنی (مرده) به حوضچه‌های جمع‌آوری لجن منتقل می‌شود. مقداری از لجن به همراه فاضلاب به حوضچه‌های بستر لجن‌خشک‌کن منتقل می‌شود که باعث کاهش شدید بار آلودگی می‌شود. کیفیت پساب خروجی از سیستم تصفیه‌ فاضلاب موسسه صنعتی گوشت مشهد مطابق استانداردهای دفع پساب بوده و در کل کارایی این سیستم تصفیه‌ در حذف آلاینده‌های ورودی، یکی از موفق‌ترین سیستم‌های تصفیه فاضلاب در شهر مشهد و استان می‌باشد.

آخرین اخبار