ارسال شده در تاریخ :

روز جمعه 6 بهمن ماه 1402 امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در روز پایانی اجلاس رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری حضور یافت.

امیر دریادار ایرانی بیان کرد: از سال 1388، در منطقه مأموریتی انجام شد که از شرق هرمز تا مدار ده درجه، منطقه عملیاتی در اشراف اطلاعاتی ما درآمده است و در سواحل مکران هیچگونه رفت و آمد مشکوکی نداشتیم.

دریادار ایرانی ادامه داد: اولین بیمارستان دریایی در بندر مکران با تجهیزات کامل پزشکی ایجاد شده که حتی عمل جراحی در آنجا انجام می شود و همچنین ناوشکن دنا آخرین دستاورد علمی کشور بوده است.

امیر ایرانی افزود: ما به هر بندری که وارد می‌شدیم، نماز جماعت می‌خواندیم. به همین دلیل در برزیل، اقتدار دینی و امنیتی برقرار کردیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: ما حتی یک آنتن در ابعاد ناوشکن دنا نشکستیم. برنامه ریزی ما اینگونه بود که اگر کشورهایی که به آن وارد می شدیم دچار بلایای طبیعی شدند، بتوانیم کمک بیمارستانی، دارویی و مواد غذایی داشته باشیم.

وی تأکید کرد: نیروهای ما طی ۸ ماه، در دریا سفر کردند که در آن زمان تنها از میوه خشک استفاده می‌کردیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اشاره به دستاوردهای نیروی دریایی بیان کرد: اول عشق به امتداد راهبردی نظام جمهوری اسلامی ایران است، دوم نقش آفرینی در هندسه نوین قدرت جهانی و ارائه موفق ترکیبی از کلیه حوزه‌های اقتداری و سوم ارائه قدرت اراده، همت بلند، اعتماد به نفس و خودباوری.

در پایان، در حضور وزیر علوم، سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد، رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی و رئیس دانشگاه علوم دریایی نوشهر، از امیر دریادار ایرانی تقدیر بعمل آمد و دکتر زلفی‌گل گفت: مأموریت دریانوردی به دور کره زمین با ناوشکن دنا اقدام بسیار بزرگی بود، زندگی هشت ماهه بر روی اقیانوس، بدون تأمین مواد غذایی و سوخت از بیرون، نشانه دانش‌بنیان بودن بسیار زیاد این مأموریت است.

برشی از سخنرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

p1

p2

p3

p4

p5

p6

p7