ارسال شده در تاریخ :

دکتر زهره عباسی رئیس مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی ضمن ارائه گزارش مختصری از تغییرات ایجاد شده در کتابخانه مرکزی در راستای استفاده بهینه از فضاهای موجود و گسترش مخازن کتاب در خبر داد.

وی گفت نظر به اینکه کتابخانه یک ارگانیسم پویا بوده همواره نیاز است که در راستای اهداف پژوهشی و آموزشی دانشگاه و همچنین نیازهای رو به تغییر کاربران خود بحث بهینه سازی فعالیتها و خدمات را در دستور کار خود قرار دهد. بخش عمده ای از تغییرات و جابجایی هایی که در روزهای اخیر انجام شده، با بررسی و کار کارشناسی و نیز بنا بر نیاز و تقاضای کاربران بوده است.

تغییرات اعمال شده در مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی به شرح زیر می باشد.

گسترش فضای مخزن کتاب‌های قابل امانت کتابخانه

از آنجا که هر ساله منابع بسیار زیادی به روشهای گوناگون (خرید، مبادله و اهدا) تهیه و به مجموعه کتابهای کتابخانه اضافه می شود یکی از چالشهای ممکن در کتابخانه ها کمبود فضا برای نگهداری بهینه از این منابع است. با توجه به این که احساس می شد با روند گسترش فعلی ممکن است به زودی کتابخانه با مشکل فضا در مخازن کتاب مواجه شود، با همراهی اداره ساختمان دانشگاه و باز طراحی بخشی از فضای طبقه منهای یک فضایی به مساحت 130 متر مربع به مخزن کتابهای لاتین اضافه شد. علاوه بر آن با جابه جایی مسیرهای قفسه های کتب فارسی و نیز کم کردن فاصله قفسه های موجود و افزودن یک ردیف اصلی به بخش کتابهای فارس و عربی در مجموع 250 قفسه کتاب به مخزن کتاب اضافه شد. لازم به یادآوری است که قفسه های اضافه شده نیز با حداقل هزینه و با تعمیر و اصلاح اندازه قفسه های موجود صورت گرفت و برای تسهیل در فرآیند ارائه خدمت به مراجعان و مدیریت صحیح تر مجموعه میز امانت جابه جا و اصلاح درب ورود خروج در مخزن نیز انجام شد.

سالن مطالعه ویژه خواهران و برادران

یکی از دغدغه های اصلی ما پس از تجمیع کتابخانه های دانشگاه فقدان سالنها مطالع در ساختمان کتابخانه مرکزی بود. اگر چه در بعضی  از بخش های کتابخانه از جمله سالن های نشریات / سالن های مرجع و پایان نامه ها تعداد قابل توجهی صندلی برای مطالعه و استفاده دانشجویان وجود دارد و پیش از این نیز یک سالن مطالعه با ظرفیت 80 صندلی در طبقه منهای یک ایجاد شده بود ولی کاربران از کافی نبودن سالن مطالعه در ساختمان اصلی کتابخانه گله مند بودند لذا با جابجائی ها و ادغام چند بخش در کتابخانه توانستیم دو سالن مطاللعه مجزا برای خواهران و برادران ایجاد  نموده به طوری که ظرفیت سالن خواهران 75 صندلی و سالن برادران 90 با صندلی تجهیز شد. به این ترتیب در حال حاضر علاوه بر فضاهای مطالعه در بخشهای مختلف کتابخانه فضای قرائت خانه‌های اختصاصی کتابخانه با ظرفیت 235 صندلی می تواند بخشی از نیازهای کاربران را در این خصوص برآورده سازد.

انتقال مجموعه های اهدایی به سالن مرجع کتابهای فارسی

مجموعه های اهدایی شامل مجموعه ارزشمندی است که توسط چند نفر از دانشمندان و کتابدوستان خراسان به کتابخانه اهداء و بنابه درخواست در مجموعه ای مجزا نگهداری و سرویس دهی می شود، این مجموعه با ارزش که دارای نسخه های منحصر به فرد و نیز کتب چاپ سنگی می باشد، برای ارائه خدمات تخصصی به بخش مرجع کتابخانه انتقال یافت. فضای قبلی اختصاص یافته به این منابع به سالن مطالعه اختصاص یافت.

ادغام سالن اطلاع رسانی و خدمات پایان نامه های دیجیتال

با ادغام این دو سالن در حال حاضر فضایی با ظرفیت 40 کامپیوتر جهت استفاده کاربران از اینترنت، پایان نامه های دیجیتال، پایگاههای اطلاعاتی و .... اختصاص یافته است. فضای قبلی که در اختیار بخش اطلاع رسانی بود نیز به سالن مطالعه تبدیل شد.

تغییر در نمازخانه

با توجه به این که در کتابخانه به دلیل نزدیکی به مسجد حضرت زهرا (ع) فضایی جهت نمازخانه آقایان اختصاص پیدا نکرده بود و تعدادی از کاربران متقاضی ایجاد این فضا بودند لذا در سالن ورودی کتابخانه با اختصاص مکانی به این امر در حال حاضر نمازخانه ویژه آقایان و بانوان در نظر گرفته شد.

قرار دادن یک تابلو الکترونیکی در مقابل درب ورودی اصلی کتابخانه

این تابلو جهت اطلاع رسانی جدیدترین برنامه های کتابخانه از جمله برنامه سخنرانیها ، کارگاههای آموزشی و هر خدمتی که لازم است کاربران از آن مطلع شوند.

گردآوری و نمایش کتابهای تالیفی و ترجمه کارشناسان شاغل در دانشگاه فردوسی مشهد

محل نمایش این مجموعه در سالن ورودی کتابخانه مرکزی می باشد . لازم به ذکر است که در سالن ورودی کتابخانه همواره نمایشگاهی از کتابها و نشریاتی که در دانشگاه و توسط مدیریت نشر آثار علمی منتشر می شود دایر است. در ضمن لازم می دانم از کلیه اعضای هیئت علمی، کارشناسان و کارکنان ارجمند دانشگاه تقاضا نمایم حد اقل یک نسخه از کتاب جدیدی که منتشر کرده اند را به کتابخانه مرکزی اهداء نمایند تا در این مجموعه گنجانده شود.

زیبا سازی فضای کتابخانه

این زیبا سازی به طرق مختلف از جمله نصب کاریکاتورهای مفهمومی با هدف ایجاد انگیزه برای مطالعه و گسترش و تشویق فرهنگ کتابخوانی و مطالعه و نصب عکس بعضی از همکاران قدیمی که خدمات تاثیر گذار و ارزنده ای داشته اند صورت گرفته است.

اختصاص مکان (اتاق) ویژه ای به ارائه خدمات مشاوره اطلاعاتی

کاربران محترم برای دریافت خدمات مربوط به مشاوره اطلاعاتی می توانند از طریق لینک زیر نسبت دریافت نوبت اقدام و در وقت اختصاص یافته مشاوره اطلاعاتی دریافت نمایند.

مرکز اطلاع‌رسانی و کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی

98112304

98112305