ارسال شده در تاریخ :

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، در آخرین روزهای مردادماه 1397،  معاونان و تعدادی از روسای دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق با دکتر محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که دکتر رضا پیش‌قدم، معاون آموزشی و دکتر احسان قبول، مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه نیز حضور داشتند، دکتر کافی دانشگاه فردوسی مشهد را پیشرو در گسترش روابط با دانشگاه‌های اقلیم کردستان عراق معرفی کرد و با اشاره به تفاهم‌نامه‌های متعدد با دانشگاه‌های مهم اقلیم کردستان نتایج بخشی از این تفاهم‌نامه‌ها را گسترش سریع زبان فارسی در اقلیم کردستان توسط مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد. وی ابراز امیدواری کرد تفاهم‌نامه میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه راپرین نیز در بخش‌های مختلف قابلیت اجرا پیدا کند.

دکتر پیش‌قدم، معاون آموزشی دانشگاه با معرفی برخی همکاری‌های آموزشی بین‌المللی دانشگاه ازجمله دوره‌های دکتری مشترک و کارگاه‌های آموزشی بین‌المللی آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای گسترش روابط خصوصاً در بخش‌های آموزشی را بیان کرد.

دکتر قبول، مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه نیز در این دیدار با معرفی همکاری‌های دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه‌های اقلیم کردستان عراق خصوصاً در حوزه آموزش زبان و ادبیات فارسی، پیشنهادهایی برای ورود به دیگر عرصه‌های روابط علمی دانشگاهی ازجمله تبادل استاد و دانشجو و برگزاری دوره‌های مشترک بیان کرد. دکتر قبول تأکید کرد تفاهم‌نامه‌های میان دانشگاه فردوسی مشهد و دیگر دانشگاه‌ها در صورتی به امضا می‌رسد که قراردادهای اجرایی همراه با آن به امضا برسد.

معاونان دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق نیز ضمن تقدیر از دانشگاه فردوسی مشهد برای همکاری‌های علمی دانشگاهی با دانشگاه‌های اقلیم کردستان دانشگاه راپرین را ششمین دانشگاه اقلیم معرفی کردند که علی‌رغم عمر 4 ساله آن دانشگاه دارای 5000 دانشجو است و به‌سرعت درحال‌توسعه و پیشرفت است. ایشان حضور یک استاد آموزش زبان فارسی از دانشگاه فردوسی مشهد در دانشگاه راپرین را اولین همکاری اجرایی میان دو دانشگاه معرفی کردند و ابراز امیدواری کردند بتوانند در دیگر حوزه‌ها علم و فناوری از قابلیت‌های دانشگاه فردوسی مشهد بهره‌مند شوند.

هیئت دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق در طی اقامتشان در دانشگاه از مرکز آموزش زبان فارسی و اداره دانشجویان بین‌الملل، موزه دانشگاه، افلاک‌نما، کتابخانه مرکزی و سوله صنایع غذایی بازدید و با برخی مسئولان این بخش‌ها گفتگو کردند.