ارسال شده در تاریخ :

  

    کارگاه مشترک مدیریت منابع آب به وسیله دانشگاه فردوسی مشهد به نمایندگی از دانشگاه‌های ایران و دانشگاه ملی اسلامی دهلی  به نمایندگی از دانشگاه‌های هند در تاریخ 6 آبان ماه آغاز شد. در افتتاحیه این کارگاه دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر Jyoti Sharma  ، و آقای  Gauhar Mahmood  هماهنگ کننده کارگاه در هند و دکتر حسین بانژاد هماهنگ کننده کارگاه در ایران، آقایVinay Kumar  رایزن بازرگانی اقتصادی هند در ایران و دکتر علی چگینی سفیر ایران در هند سخنرانی داشتند.

   دکترمحمد کافی در سخنرانی خود به فرصتهای روابط میان دانشگاه ایران و هندوستان و ظرفیتهای این دو کشور در حوزه دانش و فن‌آوری اشاره کردند. وی موضوع این کارگاه را یکی از مهم‌ترین چالش‌های انسان در حال حاضر معرفی کرد که در سال‌های آینده اهمیت آن بیشتر می‌شود. بنابراین موضوع این کارگاه را بسیار حیاتی بیان کرد و ابراز امیدواری کرد که این کارگاه به اهداف موردنظر خود برسد.

  دکتر احسان قبول مدیر همکاری‌های علمی بین‌الملل و اموردانشجویان غیرایرانی با سخنرانی خود در آغاز این کارگاه، ضمن خیر مقدم، گزارشی از جایگاه دانشگاه در سطح بین‌الملل و منطقه ارائه نمود و به برخی از فعالیت‌های دبیرخانه همکاری‌های علمی با هند از جمله نهایی کردن دوازده پروژه تحقیقاتی، برگزاری دو کارگاه در ایران و هند و برگزاری همایش گفتگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره اشاره کرد.

  در این کارگاه مشترک که به صورت مجازی برگزار شد 50 نفر از استادان دانشگاهی از دو کشور هند و ایران، آخرین موضوعات و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی مدیریت منابع آب شامل آلودگی آب، جمع‌آوری آب‌های هر اقلیم، حکمرانی آب و مدیریت منابع آب را به بحث و اشتراک نظر گذاشتند.

    هدف از برگزاری این کارگاه‌، ارتقاء و افزایش سطح همکاری‌های متقابل دانشگاه فردوسی مشهد با سایر دانشگاه‌های جهان از جمله کشور هندوستان است.

   یادآور می‌شود دانشگاه فردوسی مشهد از سوی وزارت علوم به عنوان دبیرخانه مرکزی همکاری‌های علمی دانشگاهی ایران و هندوستان برگزیده شده است و دکتر سید هادی ابراهیمی رئیس این دبیرخانه می‎باشند و این کارگاه به همت دکتر حسین بانژاد مسئول بین‌الملل دانشکده کشاوری برگزار شده است.

 

 

99081101