ارسال شده در تاریخ :

مراسم افتتاحیه همایش بین المللی پژوهش های میان رشته ای در پرتو زبان عربی و جریان های ادبی در تاریخ سه شنبه مورخ 5 اردیبهشت 1402 ساعت 8:30 در دانشکده ادبیات و علوم انسانی در تالار فردوسی با حضور بیش از 150 پژوهشگر، محقق و استادان دانشگاه های داخلی و خارجی برگزار گردید.

در این گردهمایی علمی که جمعی از مسئولان دانشگاه فردوسی مشهد نیز  حضور داشتند پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم و سرود ملی و صلوات خاصه امام هشتم علی بن موسی الرضا(ع)، ابتدا  دکتر حسنی درمیان رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد درباره جایگاه علوم انسانی و تحقیقات میان رشته ای و اثر گذاری حوزه علوم انسانی برپیشرفت دانش بشری سخنرانی کرد.

رئیس دانشکده ادبیات گفت: باتوجه به اینکه شرایط و رفتار انسان در حال تغییر هستند، مطالعات علوم اجتماعی و علوم انسانی علوم ثابتی به شمار نمی‌آیند و گاه با تغییراتی همراه می باشند.

دبیر اجرایی همایش با بیان اینکه هدف این همایش غنا بخشیدن به پژوهش پیرامون چالش های پیش روی علوم اجتماعی و علوم انسانی است گفت: این همایش در محورهای مطالعات زبانی و ادبی، مطالعات تربیتی و روانشناسی، مطالعات تاریخی، مطالعات جغرافیایی، مطالعات اجتماعی و فلسفی، مطالعات توسعه پایدار و کیفیت و آموزش به مدت دو روز در حال برگزاری می باشد.

پس از ایشان دکتر سید حسین سیدی به عنوان دبیر علمی همایش سخنرانی خود را درباره بخش ها و محورهای متفاوت همایش و جایگاه  تازه فعالیت های میان رشته ای بیان نمود.

 سپس به نمایندگی از دانشگاه های مختلف عراق  دکتر حیدر عبد الزهرة التمیمی استاد دانشگاه بغداد سخنرانی نموده و پس از آن دکتر احمدرضا حیدریان شهری مدیر گروه زبان و ادبیات عربی به عنوان مجری و برگزار کننده این همایش در سخنرانی خود  در خصوص این اجتماع علمی پرداخت و گفت  در مجموع، 253 اثر به دبیرخانه‏ی همایش ارسال گردید که در نهایت پس از ارزیابی و بررسی علمی،151 مقاله در محورهای مختلف مطرح در همایش مورد پذیرش قرار گرفت که زبان عربی با 110 اثر، بیشترین تعداد ارسال مقاله به همایش را به خود اختصاص داده است. مجموعه مقالات این همایش در 4 جلد به زبان‏های فارسی، عربی، انگلیسی و کردی، گوشه‏ای از این تلاش را به نمایش می‌گذارد.

پس از پایان مراسم افتتاحییه  همزمان در ۳ تالار حائری، رجایی و شریعتی و دو سالن دیگر یعنی ۵ سالن، صبح و بعد از ظهر در دو روز متوالی پنل ها و نشست های تخصصی جهت ارائه مقالات برگزیده   برگزار گردید و افزون بر 90 مقاله در طی این دو روز ارائه شد.

 

خبر از دبیرخانه همایش

عکاس: محمد یعقوبی-عارفه عبدالقادری- سهیل سهیلی

p1

 

photo_2023-04-26_10-22-56

 

IMG_1760.JPG

 IMG_1815.JPG

EF5

EF8

EF6

EF4

EF3

EF7

EF2