ارسال شده در تاریخ :

رئیس گروه مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، در گفتگو با  روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد،  از اجرای موج دوم طرح پایش فضای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد خبر داد.

دکتر علی رضا آزاد در تکمیل این خبر افزود: یکی از رسالت های این گروه  ارائه تصویر کلان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد و برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز در این حوزه دانست و افزود که با توجه به پیشرو بودن دانشگاه فردوسی مشهد در اجرای طرح ها و برنامه های فرهنگی-اجتماعی، انتظار می رود با استقبال و همکاری همه اعضای خانواده بزرگ دانشگاه فردوسی، موج دوم این طرح نیز همانند موج اول، الگویی برای سایر دانشگاه های کشور شود.

وی  هدف از انجام این طرح را شفاف سازی وضعیت موجود و برنامه ریزی بهتر برای رسیدن به وضع مطلوب فرهنگی و اجتماعی دانست و شرح خدمات این طرح را یکی از جامعترین نمونه های طرح های پایشی در دانشگاه های کشور دانست و ضمن تشکر از مجری و اعضای کارگروه مشورتی نظارت و ارزیابی، سه مورد از تفاوت ها و برتری های پایش موج دوم نسبت به موج اول را توجه به فضای مجازی در شکل دهی به فضای فرهنگی و اجتماعی، توجه به فضای فرهنگی و اجتماعی اساتید در کنار فضای فرهنگی و اجتماعی دانشجویان و استفاده از ابزارهای فناورانه در گردآوری داده ها، دانست.

دکتر حسین اکبری عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد و مجری طرح پایش فضای اجتماعی- فرهنگی دانشگاه نیز با اشاره به سابقه طرح پایش فضای اجتماعی و فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت : که موج اول طرح پایش در سال تحصیلی 95-1394 اجرا گردید و مطابق با برنامه معاونت فرهنگی- اجتماعی و دانشجویی قرار است که این طرح هر دو سال یکبار اجرا گردد. لذا در سال تحصیلی 97-1396 مطابق با برنامه این طرح مجدد اجرا خواهد شد.

دکتر اکبری با اشاره به ضرورت اجرای طرح پایش فضای اجتماعی و فرهنگی دانشگاه برای برنامه ریزی هدفمند امور مرتبط با دانشجویان اظهار داشت «شناخت وضعیت دانشجویان نقش مهمی در برنامه ریزی اصولی و موثر دانشگاه برای دانشجویان خواهد داشت. این امر بویژه با تغییرات اجتماعی بسیاری که در سال‌های اخیر رخ داده بیشتر نمایان است» وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح‌های مشابه در بسیاری از دانشگاه‌های مطرح دنیا، طرح‌هایی مانند سیمای زندگی دانشجویان که از  سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اجرا می شود را در همین راستا دانست.

مجری طرح پایش با اشاره به استفاده از فناوری‌های جدید در اجرای این موج از طرح پایش، به طراحی و اجرای "سامانه پایش" برای گرداوری داده‌ها اشاره کرد و هدف از این امر را افزایش سرعت و دقت در گردآوری داده‌ها، امکان پاسخگویی به سوالات توسط دانشجویان در اوقات ‏فراغت، تأمین حداکثر محرمانه بودن برای پاسخگویی، جلوگیری از اسراف هزاران صفحه کاغذ و پیشگامی دانشگاه فردوسی مشهد در عرصه استفاده از فناوری های جدید دانست.

دکتر اکبری با اشاره به نحوه شرکت دانشجویان در طرح پایش اظهار داشت که دانشجویان با مراجعه به پورتال دانشجویی خود یا اطلاعیه‌های معاونت فرهنگی- اجتماعی و دانشجویی با ورود به "سامانه طرح پایش"، اپلیکیشن اندرویدی طراحی شده را دانلود و بر روی گوشی تلفن همراه یا تبلت خود نصب می کنند. سپس با دریافت "کد تصادفی طرح پایش" به پرسشنامه‌ها دسترسی خواهند داشت. همچنین دانشجویانی که گوشی اندرویدی ندارند می‌توانند با ارسال ایمیل خود به شماره‌ای که در اطلاعیه مشخص شده است لینک اینترنتی پرسشنامه‌ها را دریافت و از طریق مرورگرهای اینترنتی به سوالات پاسخ دهند.

وی با اشاره به محرمانه بودن پاسخ های دانشجویان به سوالات اظهار داشت که در طرح هیچ مشخصه هویتی از دانشجویان پرسیده نمی شود و تنها مسیر ارتباطی بین اپلیکیشن و سامانه کد تصادفی طرح است. بنابراین دانشجویان با خیال راحت می‌توانند صادقانه و واقعی به سوالات پاسخ دهند.

مجری طرح پایش با اشاره به اهدای جوایزی به قید قرعه به دانشجویان شرکت کننده اظهار داشت که «به منظور ارج نهادن به زحمات دانشجویانی که در طرح شرکت کرده اند، جوایزی به قید قرعه به دانشجویان اهدا خواهد شد. قرعه کشی نیز بر اساس "کد تصادفی طرح" انجام می شود».  

دکتر اکبری در انتها با تکرار اهمیت این طرح از تمام دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد خواست تا در این طرح شرکت و دوستان دانشگاهی خود را نیز برای مشارکت در طرح تشویق نمایند.