ارسال شده در تاریخ :

اجرای پروژه طراحی و ساخت دو دستگاه موتوردار کودپاش و خاکده چمن توسط اعضای هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد با موفقیت به پایان رسید. دستگاه های ساخته شده در مجموعه کارگاهای مهندسی بیوسیستم و پس از آن در زمین چمن 22 بهمن دانشگاه فردوسی مشهد، راه اندازی گردید و مورد ارزیابی و استقبال کارشناسان محترم فضای سبز شهرداری مشهد قرار گرفت.

این طرح به صورت یک طرح نوآورانه و فناوآرنه توسط دکتر محمودرضا گلزاریان، عضو هیئت علمی گروه مهندسی مکانیک بیوسیستم و دکتر فاطمه کاظمی، عضو هیئت علمی گروه علوم باغبانی و مهندسی فضای سبز دانشگاه فردوسی مشهد به مدیریت پژوهش و توسعه شهرداری مشهد پیشنهاد شد و با حمایت مالی شهرداری مشهد اجرا گردید.  طبق گفته مجریان این طرح، دکتر گلزاریان و دکتر کاظمی،  کودپاشی و خاکدهی چمن و فضای سبز تقریبا در تمام پارک ها و فضای بزرگ شهری و در میدان های بزرگ شهر به صورت غیریکنواخت و غیر مکانیزه به صورت دستی انجام می‎شود. با ساخت این دستگاه، امکان توزیع کود و خاک به صورت یکنواخت وجود دارد که رشد بهتر و یکنواخت تر چمن را به همراه خواهد داشت. علاوه بر آن، با استفاده از این دستگاه، سرعت عمل اجرای کودپاشی به میزان قابل مقایسه ای افزایش می یابد.

مجریان این طرح در این خصوص اضافه نمودند که «کاربرد اصلی و اولیه این دستگاه کودپاشی فضاهای سبز به خصوص فضاهای چمن کاری شهری است است ولی امکان استفاده از این دستگاه برای دیگر نیازها از قبیل زمینهای ورزشی چمن کاری شده نظیر استادیوم های ورزشی، زمین های گلف و حتی برای برخی کشتهای زراعی نیز وجود دارد. لذا شهرداری محترم مشهد و سایر شهرداریهای سطح کشور، مجموعه های ورزشی و نیز کشاورزان و مزرعه‎داران می‎توانند از این دستگاه استفاده نمایند».

طرح اولیه این دستگاه با استفاده از اطلاعات موجود و تصاویر و لیست قطعات و راهنماهای چند دستگاههای خارجی الگو برداری شده است. قطعات این دو دستگاه، مجددا طراحی شده و توسط آقای جواد فیاض،   همکار صنعتگر این تیم، ساخته شد. در دستگاه های ساخته شده، تمایزهایی نسبت به نمونه های خارجی نیز در نظر گرفته شده است.

دکتر محمودرضا گلزاریان در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد در تکمیل این خبر اظهار داشت: با توجه به اینکه، به تکنولوژی ساخت این دستگاه، به عنوان یکی از دستگاههای مورد نیاز فضای سبز کشور، دست پیدا کرده ایم ، با حمایت شهرداری های کشور، امکان  تولید انبوه این دستگاه در داخل کشور وجود دارد. با این کار، نیاز شهرداریها و مسوولین فضای سبز به این دستگاه برطرف می‎گردد و علاوه بر آن، در تولید و ساخت این دستگاه، اشتغالزایی نیز بوجود می آید و ضمانت خدمات پس از فروش نیز برای دستگاه فراهم می‎گردد.

خاطر نشان می گردد که در اجرا و پیشبرد این طرح، از همکاری آقای مسعود عباسی، گیاه شناس و کارشناس سازمان تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی و آقای سامان فیاض نیز استفاده گردید.

840175

840176