ارسال شده در تاریخ :

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، با هماهنگی و پیگیری دانشگاه فردوسی مشهد و با همکاری شورای اسلامی شهر مشهد در چهل و هفتمین جلسه علنی شورای پنجم شهر مشهد در روز دوشنبه، 17 دی‌ماه، نام بیست کوچه دومین کلان شهر ایران به نام مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد مزین شد.

دکتر سلمان ساکت، رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه، با تقدیر از رویکرد جدید شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد در هویت بخشی به شهر گفت: این طرح مدت‌ها پیش در کمیته نامگذاری شورای شهر مشهد مطرح شد و بعد از ارائه در صحن علنی شورا مجوز لازم را برای اقدام دریافت کرد. ایشان با اشاره به اینکه مباحث مرتبط با هویت، همچون هویت ملی و بحران هویت یکی از مهم‌ترین مسائلی است که امروزه در کانون توجه صاحب‌نظران قرارگرفته است، گفت: تغییر و تحولات شتابان جهانی، به مسئله هویت اهمیتی دوچندان بخشید.

رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد با انتقاد از اثربخشی اندک سیاست‌گذاری‌های فرهنگی در دهه‌های اخیر، اظهار کرد: نتیجه سیاست‌گذاری‌های نادرست، پرورش نسل‌هایی بوده است که نه‌تنها میزان آشنایی آنان با تاریخ و فرهنگ ایران بسیار کم است، بلکه اغلب ایشان اسطوره‌های علمی و مفاخر ادبی و فرهنگی شهر خود را نمی‌شناسند.

دکتر ساکت به دانشگاه به‌عنوان قلب تپنده علمی و فرهنگی جامعه اشاره کرد و ادامه داد: ازآنجایی‌که دانشگاه در بسیاری از عرصه‌ها پیشگام و پیشتاز است، می‌تواند با نقش‌آفرینی در فعالیت‌های این‌چنینی همچون نام‌گذاری خیابان‌های شهر، نقشی پررنگ در هویت بخشی توأمان و متوازن ایرانی - اسلامی ایفا کند.

وی یکی از راهکارهای مهم در این راستا را نامگذاری خیابان‌ها و کوچه‌ها به نام مفاخر و بزرگان شهر دانست و اظهار کرد: تکرار اسامی مفاخر در میان شهروندان می‌تواند در هویت بخشی به نسل جوان شهر مؤثر واقع شود.

دکتر ساکت در خصوص معیارهای گزینش نام برای کوچه‌ها عنوان کرد: در خصوص بسیاری از مفاخر و استادان، کوچه محل سکونتشان به نام خودشان نامگذاری شد و در خصوص استادان شاخص دیگر، کوچه‌های خیابان باهنر که نزدیک‌ترین خیابان به دانشگاه فردوسی مشهد است و از دیرباز به کوی دانشگاه شهرت داشته، به نام آنان نام بردار شد.

رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد افزود: کوچه‌های خیابان باهنر به نام استادان دکتر سامی راد، دکتر اسماعیل بیگی، دکتر فیاض، دکتر سعادت، دکتر رامیار، دکتر رجایی بخارایی، دکتر حدیدی، استاد مدیر شانه چی، دکتر حائری، پروفسور فاطمی و دکتر شهابی و کوچه محل سکونت استادان دکتر عدالتی شعرباف، دکتر علوی مقدم، دکتر آزاد، دکتر سرافراز یزدی، دکتر درویش، دکتر ارقامی و دکتر شکور زاده به نام ایشان نامگذاری شد.