ارسال شده در تاریخ :

روز دوشنبه 5 آذر 1397 دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در «اولین همایش همکاری‌های علمی، فرهنگی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری لیتوانی» در تهران شرکت و سخنرانی کرد.

در این همایش که دکتر احسان قبول، مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه نیز حضور داشت روابط دو کشور ایران و لیتوانی در ابعاد علمی، فرهنگی و گردشگری با ارائه سخنرانی‌های توسط مسئولان دو کشور بررسی شد.

دکتر کافی در این همایش در جایگاه سخنران ویژه با برشمردن ویژگی‌های مشترک دو کشور ایران و لیتوانی در ابعاد علمی، فرهنگی و گردشگری، دانشگاه‌های برتر ایران ازجمله دانشگاه فردوسی مشهد را در سطحی معرفی کرد که هم‌اکنون پذیرای هزاران دانشجوی بین‌المللی هستند.

وی با اشاره به حرکت جهشی دانش در ایران نسبت به دیگر کشورهای جهان، زمینه‌های همکاری‌های متنوعی را میان ایران و لیتوانی برشمرد.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با تشکر از آقای کریمی طبسی، سفیر افتخاری جمهوری لیتوانی در تهران برای برپایی این همایش، انتخاب ایشان به‌عنوان سفیر صلح جهان در سال 2018 توسط سازمان ملل افتخاری برای ایران و لیتوانی دانست و ایشان را فردی مطمئن برای برقراری روابط میان دو ملت معرفی کرد.

در حاشیه این همایش دکتر کافی و دکتر قبول با سفیر لیتوانی در ترکیه، سفیر افتخاری لیتوانی در ایران و نمایندگان برخی دانشگاه‌های مهم لیتوانی مذاکراتی داشتند و حوزه‌های مشترکی برای فعالیت‌های علمی دانشگاهی میان دو طرف شناسایی شد که مقرر شد مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها پیگیر به نتیجه رسیدن این مذاکرات باشند.

یادآور می‌شود در فروردین‌ماه امسال قرارداد همکاری میان رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر کریمی طبسی به امضا رسید که ازجمله نتایج این قرارداد حمایت مالی دکتر طبسی از 3 طرح پژوهشی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد بود که این طرح‌ها توانستند در مسابقات بین‌المللی کشور ایتالیا به مدال‌های طلا و نقره دست یابند.

887878986234523457