ارسال شده در تاریخ :

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، در راستای برنامه‌های هفته سرآمدی آموزش، دکتر مگردیچ تومانیان، رئیس شاخه ریاضی فرهنگستان علوم ایران و استاد دانشگاه تبریز پیرامون وضعیت آموزش ریاضی در کشور برای اعضای هیئت‌علمی دانشکده علوم ریاضی سخن گفت.

در این نشست که از ساعت 12 تا 13 روز چهارشنبه 4 اردیبهشت ماه  در سالن شورای این دانشکده برگزار شد، دکتر تومانیان به اهمیت ریاضی محض اشاره کرد و ضمن بیان مختصری از وضعیت آموزش و پژوهش در ریاضیات در چند دهه اخیر، برخی از مواردی که موجب کمبود اشتغال برای دانش‌آموختگان رشته‌های ریاضی شده است را بیان کرد.

اشتغال دانشگاه فرهنگیان به تربیت‌معلم ریاضی به‌جای بازآموزی معلمان شاغل، استخدام شاغلان در نهضت سوادآموزی برای تدریس علوم ریاضی در اداره آموزش‌وپرورش، تدریس دروس ریاضی توسط دانش‌آموختگان رشته‌های غیر از ریاضی، تدریس دروس ریاضی توسط دانش‌آموختگان رشته‌های مهندسی به‌جای دانش‌آموختگان رشته ریاضی در کلاس‌های آمادگی کنکور ازجمله موارد آسیب‌زایی بودند که رئیس شاخه ریاضی فرهنگستان علوم ایران در این زمینه برشمرد.

دکتر تومانیان در ادامه، به‌کارگیری دانش‌آموختگان رشته‌های ریاضی و آمار در بخش کنترل کیفیت کارخانه‌های تولیدی، شرکت‌های بیمه برای تعیین الگوی قیمت‌گذاری بیمه، مراکز پزشکی برای برآورد امکانات موردنیاز برای بیماران خاص، برآورد دانش آموزان چپ‌دست در تهیه امکانات برای آنان در برگزاری آزمون‌ها، تعیین میزان تولید پوشاک برای سایزهای موردنیاز، رفع مشکل ترافیک شهری به‌عنوان گراف را از زمینه‌های ضروری برای حضور این دانش‌آموختگان و کارشناسان عنوان کرد.

دکتر تومانیان در پایان بابیان اینکه با مدیریت مناسب می‌توان جلوی آسیب در این زمینه را گرفت تا استاندارها رعایت شوند، ابراز امیدواری کرد فرهنگستان علوم که با وظیفه بررسی مشکلات علمی جامعه فعالیت می‌کند، دارای اختیاراتی شود که بتواند در کاهش این مشکلات نقش مهم‌تری ایفا کند.

در پایان این نشست، اعضای هیئت‌علمی دانشکده به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و هم‌چین اعضای هیئت‌علمی پیشکسوت دانشکده خاطراتی از همکاری خود با دکتر تومانیان را بیان کردند.

842006

 

آخرین اخبار